Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Stulejka u małego dziecka po raz kolejny

Dzień dobry.Piszę do Pana w sprawie mojego 4,5 letniego synka. Otóż przyznam się szczerze, że wcześniej zostawiłam naturze sprawę napletka. W okresie niemowlęcym bardzo delikatnie myłam mu siusiaka bojąc się ran która niestety raz się pojawiła.Od trzech dni próbuję mu w trakcie kąpieli ściągnąć napletek - przyznam,że jest to trudne - siusiak miękki i trudno ściągnąć zwłaszcza bojąc się sprawienia bólu. Udaje się do momentu kiedy widoczne jest wejście do cewki moczowej i minimalnie dalej. Podczas siusiania nie wytwarza się balonik,nie ma zaczerwień chociaż zdarza się,że synek w ciągu dnia łapie się za niego (nie wiem czy to ciekawość czy coś mu przeszkadza). Niedawno trafił na oddział zakaźny z powodu odwodnienia (zatrucie)i wykonane miał badania moczu barwa - ciemnożółta,klarowny,1032,ph 6,białko w moczu negatywny,glukoza 6mmol/L, ciała ketonowe 11mmol; azotyny,leukocyty,krew w moczu,bilirubina negatywne,nabłonki pojedyncze w polu widzenia; krwinki białe 0-2 wpw; poj.bakterie. Czy wskazana jest operacja lub leczenie maścią sterydową (jaką?)czy na razie próbować w czasie kąpieli zsuwać mu napletek? Po czym poznać że występuję stulejka?

Witam, sulejka w tym wieku jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi. Nie należy jej mylić z przyklejeniem napletka. Trudno mi to zróżnicowac z Pani opisu, choć mam wrażenie, że dalsze odciąganie napletka nie jest blokowane przez jego średnicę lecz przez przyklejenie. Różnicowanie tych dwóch rzeczy ma znaczenie - napletek wąski potraktujemy w tym wieku maścią sterydową, natomiast przyklejony pozostawimy własnemu losowi na kolejne kilka lat.

Cytowany wynik badania moczu jest z urologicznego punktu widzenia prawidłowy.

To, że dziecko łapie się za siusiaka jest rzeczą absolutnie normalną. Niekiedy wręcz odkrywa aspekty relaksacyjne i rozrywkowe tego miejsca - nie ma się czym martwić.

Jedyne co może przysporzyć Pani zmartwienia przy napletku, którego z tych czy innych przyczyn nie da się odciągnąć to możliwość zropienia zgromadzonej pod nim mastki. Pomimo spektakularnego obrzęku prącia i różnego stopnia nasilonych objawów dyskomfortu ze strony dziecka nie jest to stan groźny i sam ustępuje w momencie kiedy ropa wydostanie się spod napletka.

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak