Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Stulejka u małego dziecka po raz kolejny

Dzień dobry.Piszę do Pana w sprawie mojego 4,5 letniego synka. Otóż przyznam się szczerze, że wcześniej zostawiłam naturze sprawę napletka. W okresie niemowlęcym bardzo delikatnie myłam mu siusiaka bojąc się ran która niestety raz się pojawiła.Od trzech dni próbuję mu w trakcie kąpieli ściągnąć napletek - przyznam,że jest to trudne - siusiak miękki i trudno ściągnąć zwłaszcza bojąc się sprawienia bólu. Udaje się do momentu kiedy widoczne jest wejście do cewki moczowej i minimalnie dalej. Podczas siusiania nie wytwarza się balonik,nie ma zaczerwień chociaż zdarza się,że synek w ciągu dnia łapie się za niego (nie wiem czy to ciekawość czy coś mu przeszkadza). Niedawno trafił na oddział zakaźny z powodu odwodnienia (zatrucie)i wykonane miał badania moczu barwa - ciemnożółta,klarowny,1032,ph 6,białko w moczu negatywny,glukoza 6mmol/L, ciała ketonowe 11mmol; azotyny,leukocyty,krew w moczu,bilirubina negatywne,nabłonki pojedyncze w polu widzenia; krwinki białe 0-2 wpw; poj.bakterie. Czy wskazana jest operacja lub leczenie maścią sterydową (jaką?)czy na razie próbować w czasie kąpieli zsuwać mu napletek? Po czym poznać że występuję stulejka?

Witam, sulejka w tym wieku jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi. Nie należy jej mylić z przyklejeniem napletka. Trudno mi to zróżnicowac z Pani opisu, choć mam wrażenie, że dalsze odciąganie napletka nie jest blokowane przez jego średnicę lecz przez przyklejenie. Różnicowanie tych dwóch rzeczy ma znaczenie - napletek wąski potraktujemy w tym wieku maścią sterydową, natomiast przyklejony pozostawimy własnemu losowi na kolejne kilka lat.

Cytowany wynik badania moczu jest z urologicznego punktu widzenia prawidłowy.

To, że dziecko łapie się za siusiaka jest rzeczą absolutnie normalną. Niekiedy wręcz odkrywa aspekty relaksacyjne i rozrywkowe tego miejsca - nie ma się czym martwić.

Jedyne co może przysporzyć Pani zmartwienia przy napletku, którego z tych czy innych przyczyn nie da się odciągnąć to możliwość zropienia zgromadzonej pod nim mastki. Pomimo spektakularnego obrzęku prącia i różnego stopnia nasilonych objawów dyskomfortu ze strony dziecka nie jest to stan groźny i sam ustępuje w momencie kiedy ropa wydostanie się spod napletka.

Aktualności
25-09-2017 21:16:00 Kontrakt z NFZ na 4-ty kwartał 2017

Według otrzymanych dzisiaj informacji CENTERMED przedłużył kontrakt z NFZ z zakresu urologii dziecięcej do końca roku. Wszystkie zaplanowane zabiegi dla chorych ubezpieczonych odbędą się planowo, nieodpłatnie w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
04-07-2017 21:08:00 Kontrakt z NFZ na trzeci kwartał 2017 z urologii dziecięcej

Według właśnie otrzymanych informacji NFZ przedłużył kontrakt dla CENTERMED-u z zakresu urologii dziecięcej na 3-ci kwartał 2017 roku. Obejmuje on zabiegi w trybie jednego dnia oraz połączone z krótką (do dwóch dni) hospitalizacją.

... czytaj więcej
10-05-2017 21:49:00 Kontrakt z NFZ zaplanowany do czerwca 2017 przekroczony

Po rozliczeniu kontraktu za kwiecień okazuje się, że pozostała liczba punktów kontraktu jest mniejsza niż wykonywana przeciętnie przez miesiąc.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak