Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Stulejka u małego dziecka po raz kolejny

Dzień dobry.Piszę do Pana w sprawie mojego 4,5 letniego synka. Otóż przyznam się szczerze, że wcześniej zostawiłam naturze sprawę napletka. W okresie niemowlęcym bardzo delikatnie myłam mu siusiaka bojąc się ran która niestety raz się pojawiła.Od trzech dni próbuję mu w trakcie kąpieli ściągnąć napletek - przyznam,że jest to trudne - siusiak miękki i trudno ściągnąć zwłaszcza bojąc się sprawienia bólu. Udaje się do momentu kiedy widoczne jest wejście do cewki moczowej i minimalnie dalej. Podczas siusiania nie wytwarza się balonik,nie ma zaczerwień chociaż zdarza się,że synek w ciągu dnia łapie się za niego (nie wiem czy to ciekawość czy coś mu przeszkadza). Niedawno trafił na oddział zakaźny z powodu odwodnienia (zatrucie)i wykonane miał badania moczu barwa - ciemnożółta,klarowny,1032,ph 6,białko w moczu negatywny,glukoza 6mmol/L, ciała ketonowe 11mmol; azotyny,leukocyty,krew w moczu,bilirubina negatywne,nabłonki pojedyncze w polu widzenia; krwinki białe 0-2 wpw; poj.bakterie. Czy wskazana jest operacja lub leczenie maścią sterydową (jaką?)czy na razie próbować w czasie kąpieli zsuwać mu napletek? Po czym poznać że występuję stulejka?

Witam, sulejka w tym wieku jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi. Nie należy jej mylić z przyklejeniem napletka. Trudno mi to zróżnicowac z Pani opisu, choć mam wrażenie, że dalsze odciąganie napletka nie jest blokowane przez jego średnicę lecz przez przyklejenie. Różnicowanie tych dwóch rzeczy ma znaczenie - napletek wąski potraktujemy w tym wieku maścią sterydową, natomiast przyklejony pozostawimy własnemu losowi na kolejne kilka lat.

Cytowany wynik badania moczu jest z urologicznego punktu widzenia prawidłowy.

To, że dziecko łapie się za siusiaka jest rzeczą absolutnie normalną. Niekiedy wręcz odkrywa aspekty relaksacyjne i rozrywkowe tego miejsca - nie ma się czym martwić.

Jedyne co może przysporzyć Pani zmartwienia przy napletku, którego z tych czy innych przyczyn nie da się odciągnąć to możliwość zropienia zgromadzonej pod nim mastki. Pomimo spektakularnego obrzęku prącia i różnego stopnia nasilonych objawów dyskomfortu ze strony dziecka nie jest to stan groźny i sam ustępuje w momencie kiedy ropa wydostanie się spod napletka.

Aktualności
16-06-2019 10:19:00 Limit kontraktu z NFZ z zakresu urologii dziecięcej za rok 2019 wyczerpany

W chwili obecnej, na dzień 17.5.2019,  wstrzymuję wyznaczanie terminów zabiegów refundowanych przez NFZ na bieżący rok. Zabiegi rozliczone do końca maja oraz już zaplanowane do końca roku wyczerpują limit kontraktu.  Zainteresowani mogą zostać wpisani na listę oczekujących, która będzie realizowana w przyszłym roku, lub wcześniej w przypadku zwolnienia terminów już zaplanowanych bądź aneksowania tegorocznego kontraktu przez NFZ. Terminy już wyznaczone będą oczywiście realizowane w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak