Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wodonercze u noworodka

Witam. U mojego synka 7 tygodniowego wykryto po urodzeniu poszerzone UKM lewej nerki dostaliśmy skierowania do por.Nefrologicznej mieliśmy robione USG i wyszło że jest średni stopień wodonercza skierowano nas na oddział żeby zrobić badania diagnostyczne zrobiono synkowi badanie UCM wyszło prawidłowe. Ale doktor stwierdził że nerka nadal jest powiększona i potrzeba badania dodatkowego Scyntygrafii. Niestety po badaniu UCM synek dostał bakterii w moczu teraz musimy odczekać miesiąc. Chciałabym się dowiedzieć jeśli po tym badaniu okazałoby się że synek musi mieć zabieg to czy po zabiegu wszystko się unormuję nie będzie takiego zagrożenia że w każdej chwili może dostać bakterii oraz że zastój moczu już nie powróci ? I czy przy badaniu Scyntygrafii jest duże zagrożenie o powrót bakterii w moczu ?

Scyntygrafia nie stwarza żadnego zagrożenia zakażeniem (chyba że ktoś chce je koniecznie wykonać z cewnikiem w pęcherzu, ale to się raczej rzadko praktykuje, choć ma to swój sens).
Kwalifikacja do leczenie chirurgicznego powinna być bardzo ostrożna - zarówno USG jak i wynik scyntygrafii powinny jednoznacznie wskazywać na czyny zastój. W przypadku najmniejszych wątpliwości należy się z zabiegiem nie spieszyć. Znaczna część stwierdzanych w okresie płodowym czy noworodkowo-niemowlęcym poszerzeń górnych dróg moczowych nie wymaga leczenia chirurgicznego i samoistnie ustępuje na przestrzeni lat.
Zabieg, jeśli będzie konieczny, powinien przynieść jednoznaczny powrót do zdrowia, wymaga zwykle kilku kontrolnych USG na przestrzeni roku. Jest to dość delikatna procedura i powinna być wykonana w specjalistycznym ośrodku.

Aktualności
16-06-2019 10:19:00 Limit kontraktu z NFZ z zakresu urologii dziecięcej za rok 2019 wyczerpany

W chwili obecnej, na dzień 17.5.2019,  wstrzymuję wyznaczanie terminów zabiegów refundowanych przez NFZ na bieżący rok. Zabiegi rozliczone do końca maja oraz już zaplanowane do końca roku wyczerpują limit kontraktu.  Zainteresowani mogą zostać wpisani na listę oczekujących, która będzie realizowana w przyszłym roku, lub wcześniej w przypadku zwolnienia terminów już zaplanowanych bądź aneksowania tegorocznego kontraktu przez NFZ. Terminy już wyznaczone będą oczywiście realizowane w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak