Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wodonercze w życiu płodowym

Dzień Dobry, u mojego synka w 30tc stwierdzono wodonercze nerki lewej 34mmx23mm (miałam usg w 19ct oraz 23tc i nie wykryto żadnej nieprawidlowości). Byłabym wdzięczna za informację czy w jakimś stopniu zagraża to życiu płodowemu, czy jest to duża wada, a także czy jest szansa na całkowite jej wchłonięcie? Czy może być to kwalifikacją do wcześniejszego porodu? Czy prócz profilaktyki kontrolnej na tym etapie mogę coś zrobić?

Witam Panią
Wada jednej nerki nie zagraża życiu płodu. Z tego powodu nie wymaga "karkołomnych" interwencji prenatalnych, które mogły by narazić życie lub zdrowie płodu i matki.
Jedna prawidłowa nerka wystarcza do normalnego życia.
Odnośnie możliwości samoistnego ustąpienia to jest to niezwykle trudne do przewidzenia. Większość poszerzeń układu zbiorczego nerki stwierdzanych w życiu płodowym nie wymaga interwencji chirurgicznej.
Proponuję obecnie USG co 2 tygodnie - by upewnić się, że z drugą nerką wszystko w porządku oraz monitorowanie USG nerki "chorej" po urodzeniu.
Poza monitorowaniem USG nie ma Pani na tym etapie nic do zrobienia.

Aktualności
16-06-2019 10:19:00 Limit kontraktu z NFZ z zakresu urologii dziecięcej za rok 2019 wyczerpany

W chwili obecnej, na dzień 17.5.2019,  wstrzymuję wyznaczanie terminów zabiegów refundowanych przez NFZ na bieżący rok. Zabiegi rozliczone do końca maja oraz już zaplanowane do końca roku wyczerpują limit kontraktu.  Zainteresowani mogą zostać wpisani na listę oczekujących, która będzie realizowana w przyszłym roku, lub wcześniej w przypadku zwolnienia terminów już zaplanowanych bądź aneksowania tegorocznego kontraktu przez NFZ. Terminy już wyznaczone będą oczywiście realizowane w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak