Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wodonercze w życiu płodowym

Dzień Dobry, u mojego synka w 30tc stwierdzono wodonercze nerki lewej 34mmx23mm (miałam usg w 19ct oraz 23tc i nie wykryto żadnej nieprawidlowości). Byłabym wdzięczna za informację czy w jakimś stopniu zagraża to życiu płodowemu, czy jest to duża wada, a także czy jest szansa na całkowite jej wchłonięcie? Czy może być to kwalifikacją do wcześniejszego porodu? Czy prócz profilaktyki kontrolnej na tym etapie mogę coś zrobić?

Witam Panią
Wada jednej nerki nie zagraża życiu płodu. Z tego powodu nie wymaga "karkołomnych" interwencji prenatalnych, które mogły by narazić życie lub zdrowie płodu i matki.
Jedna prawidłowa nerka wystarcza do normalnego życia.
Odnośnie możliwości samoistnego ustąpienia to jest to niezwykle trudne do przewidzenia. Większość poszerzeń układu zbiorczego nerki stwierdzanych w życiu płodowym nie wymaga interwencji chirurgicznej.
Proponuję obecnie USG co 2 tygodnie - by upewnić się, że z drugą nerką wszystko w porządku oraz monitorowanie USG nerki "chorej" po urodzeniu.
Poza monitorowaniem USG nie ma Pani na tym etapie nic do zrobienia.

Aktualności
25-09-2017 21:16:00 Kontrakt z NFZ na 4-ty kwartał 2017

Według otrzymanych dzisiaj informacji CENTERMED przedłużył kontrakt z NFZ z zakresu urologii dziecięcej do końca roku. Wszystkie zaplanowane zabiegi dla chorych ubezpieczonych odbędą się planowo, nieodpłatnie w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
04-07-2017 21:08:00 Kontrakt z NFZ na trzeci kwartał 2017 z urologii dziecięcej

Według właśnie otrzymanych informacji NFZ przedłużył kontrakt dla CENTERMED-u z zakresu urologii dziecięcej na 3-ci kwartał 2017 roku. Obejmuje on zabiegi w trybie jednego dnia oraz połączone z krótką (do dwóch dni) hospitalizacją.

... czytaj więcej
10-05-2017 21:49:00 Kontrakt z NFZ zaplanowany do czerwca 2017 przekroczony

Po rozliczeniu kontraktu za kwiecień okazuje się, że pozostała liczba punktów kontraktu jest mniejsza niż wykonywana przeciętnie przez miesiąc.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak