Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Jądro niebadalne

Sytuacja, w której nie stwierdzamy jądra w mosznie, kanale pachwinowym oraz na kroczu badaniem dotykiem (ewentualnie badaniem USG, do którego należy podchodzić tutaj z rezerwą) określana jest mianem jądra niebadalnego. Często towarzyszy mu niedorozwój moszny po tej stronie - jest to istotny objaw. Przyczyną braku badalnego jądra w mosznie może być otyłość z silnie wyrażonym odruchem z mięśnia dźwigacza jądra, wnętrostwo brzuszne, hipoplazja, dysplazja i agenezja jądra, czasem normalne wnętrostwo lub ektopia jądra, konsekwentnie wymykająca się identyfikacji podczas badania. Obustronny brak jąder w mosznie jest typowy dla niektórych zespołów zaburzeń różnicowania płci, wynicowania pęcherza moczowego czy też zespołu brzucha śliwkowatego.

Istnieją kontrowersje co do sposobu leczenia zabiegowego jądra niebadalnego - czy powinno się rozpoczynać zabieg od eksploracji kanału pachwinowego, co wiąże się z nieco płytszym znieczuleniem, czy też od laparoskopowej inspekcji jamy brzusznej. W moim przekonaniu pewne jest, że problem powinien być rozwiązany w czasie jednego znieczulenia i powinien być rozpoczęty od otwartej eksploracji kanału pachwinowego. Przynosi to rozwiązanie w 65 do 80% przypadków. O sposobie rozpoczęcia zabiegu możemy decydować indywidualnie. U otyłego chłopca z dobrze wykształconą moszną można zabieg rozpocząć od eksploracji kanału pachwinowego, gdyż prawdopodobieństwo znalezienia gonady z tego dostępu jest duże. U dziecka z asymetrią moszny i cechami przerostu wyrównawczego pojedynczej badalnej gonady bardziej racjonalne jest rozpoczęcie zabiegu od laparoskopii.

Zaczynając od drogi klasycznej możemy napotkać następujące sytuacje:

1. wędrujące jądro, które bez problemu umocujemy w mosznie.

2. jądro o prawidłowej morfologii, które nie sięgnie prawidłowej lokalizacji w mosznie. Taka gonada będzie wymagała drugiego etapu leczenia operacyjnego.

3. Jądro o wątpliwej morfologii, które sięgnie lub nie prawidłowej lokalizacji. Z takiej gonady pobieramy wycinek do badania histopatologicznego. Na jego podstawie podejmiemy decyzję co do dalszego postępowania z operowaną gonadą.

4. Dysplastyczną gonadę, co do której nie mamy wątpliwości, że nadaje się do usunięcia. Gonadę usuwamy.

Rozpoczynając od laparoskopii:

1. naczynia i nasieniowód wchodzące do kanału pachwinowego -  w tej sytuacji musimy przystąpić do eksploracji kanału pachwinowego.

2. jądro o prawidłowej lub wątpliwej morfologii - mobilizujemy maksymalnie od strony jamy brzusznej i przystępujemy do eksploracji kanału pachwinowego, pobieramy wycinek z jądra i fiksujemy je.

3. nasieniowód i naczynia "rozpływające się" w przestrzeni zaotrzewnowej - poszukujemy starannie odszczepionego jądra i resekujemy do badania końcowy odcinek nasieniowodu.

4. Brak naczyń i nasieniowodu - poszukujemy ich starannie maksymalnie wysoko - jeśli nic nie znajdujemy stwierdzamy agenezję.

Najbardziej niewdzięczne są sytuacje kiedy znajdujemy granicznie hipoplastyczną gonadę o wątpliwej wartości. Nie usuwamy jej by po badaniu histopatologicznym nie narazić się na zarzut, że usunęliśmy coś w czym były kanaliki nasienne i spermatogonia. Podejmujemy próbę jej sprowadzenia, jednak naczynia są często za krótkie i gonada nie sięga moszny. Wypada operować po raz drugi za 6-12 miesięcy. Rodzice pozostają z nadzieją. Za rok gonada rzeczywiście sięga moszny, ale przez kolejne lata życia i tak się nie rozwija. Po latach kiedy dysproporcja rozmiarów jąder rzuca się w oczy trzeba ją usunąć. Dlatego podkreślam przydatność wcześnie pobranego wycinka hist-pat - często pomaga on przekonać samego siebie i rodziców, by już w drugim podejściu pozbyć się niepełnowartościowej tkanki.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli wątpliwej wartości gonady stwierdzamy obustronnie. Tutaj staramy się za wszelką cenę oszczędzić tkankę jądra, nawet jeśli sprawia wrażenie niepełnowartościowej. Nie przwiązujemy takiej uwagi do obecności komórek liniii płciowej (prekursorów plemników) ale staramy się zachować choćby tkankę z komórkami Leydiga odpowiedzialnymi za produkcję testosteronu.

Jądro wewnątrzbrzuszne widziane podczas laparoskopiiObok na zdjęciu wykonanym podczas laparoskopii jądro niebadalne - wewnątrzbrzuszne.

W wieku pokwitania ze względów kosmetycznych można do moszny wszczepić protezę jądra. Jest to zabieg wykonywany od strony pachwiny, prosty i nieobciążający dla chorego ale nie pozbawiony niuansów. Proteza, jako ciało obce, może wyropieć - jest to najpoważniejsze powikłanie tego typu zabiegów. Istnieją różne rozmiary protez - należy wczepić ten ostateczny, gdyż każda wymiana wszczepu niesie jeszcze większe ryzyko jego odrzucenia.

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak