Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Odklejanie napletka

Chirurgiczne odklejanie napletka ma sens wtedy, gdy naturalne procesy (złuszczanie się komórek naskórka napletka i żołędzi, warstwa mastki pod przyklejonym napletkiem, jej nadkażenie i ropienie, wzwody itp) nie doprowadzą do jego odklejenia przed okresem dojrzewania. Nastolatek zostawiony sam na sam z tym "problemem" może mieć  emocjonalny dyskomfot i borykać się z tym latami zanim zdecyduje się poszukać pomocy urologa.

Próby odklejania chirurgicznego napletka u młodszych dzieci zwykle nie prowadzą do niczego dobrego. Sam moment odklejania jest bolesny i wiąże się z ogromnym lękim. Rozdzielone powierzchnie żołędzi i napletka przez dobrych kilka dni pozbawione są prawidłowego naskórka, są czerwone i opuchnięte. Dziecko nie akceptuje zleconego przez wykonującego zabieg lekarza odciągania napletka, co nawet przy najbardziej zdyscyplinowanych i starających się przestrzegać zaleceń rodzicach prowadzi do ponownego przyklejenia. Część tych napletków wykazuje jeszcze charakterystyczną dla pierwszych lat życia "wąskawość" i kruchość, co dodatkowo utrudnia sprawę.

Niestety zdarzają się lekarze oferujący odklejnie napletka w znieczuleniu ogólnym. Takie postępowanie jest ogromnym nadużyciem ponieważa narażając na ryzyko ogólnej anestezji nie gwarantuje trwałego odklejenia. A nawet gdyby to po co? Tutaj również rodzice pozostają z "odrapaną" żołędzią, opuchniętym prąciem i przerażonym dzieckiem.

Do okresu przedpokwitaniowego u większości chłopców dochodzi do samoistnego poszerzenia i odklejenia napletka, a jeśli przyklejenie jest jeszcze obecne, to zwykle dotyczy znacznie mniejszej powierzchni. Już wkrótce młody człowiek pozostanie ze swoim "problemem" sam, może to nieadekwatnie przeżywać, a jednocześnie wstydzić się poprosić rodziców o kontakt z lekarzem.  Dlatego w tym wieku odklejenie napletka wydaje się celowe.

EMLA - krem znieczulający miejscowoZabieg ten zajmuje kilka minut, a bolesna jego część raptem kilkadziesiąt sekund. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie uprzedzenie, zmotywowanie i przekupienie pacjenta, by na chwilę "zacisnął zęby" a w kolejnych dniach zaangażował w regularne zwykle nieco bolesne odprowadzanie napletka. By zapewnić chłopcu większy komfort, można prącie wysmarować EMLĄ (maść służąca do znieczulenia miejsc iniekcji czy pobierania krwi u dzieci) i umieścić na godzinę w odciętym palcu gumowej rękawiczki, by maść mogła się wchłonąć. U niektórych EMLA działa nieco drażniąco na skórę napletka powodując jej obrzęk - ustępuje on samoistnie na przestrzeni godzin lub dni, można zastosować miejscowo przymoczki-okłady z rivanolu.

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak