Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Odklejanie napletka

Chirurgiczne odklejanie napletka ma sens wtedy, gdy naturalne procesy (złuszczanie się komórek naskórka napletka i żołędzi, warstwa mastki pod przyklejonym napletkiem, jej nadkażenie i ropienie, wzwody itp) nie doprowadzą do jego odklejenia przed okresem dojrzewania. Nastolatek zostawiony sam na sam z tym "problemem" może mieć  emocjonalny dyskomfot i borykać się z tym latami zanim zdecyduje się poszukać pomocy urologa.

Próby odklejania chirurgicznego napletka u młodszych dzieci zwykle nie prowadzą do niczego dobrego. Sam moment odklejania jest bolesny i wiąże się z ogromnym lękim. Rozdzielone powierzchnie żołędzi i napletka przez dobrych kilka dni pozbawione są prawidłowego naskórka, są czerwone i opuchnięte. Dziecko nie akceptuje zleconego przez wykonującego zabieg lekarza odciągania napletka, co nawet przy najbardziej zdyscyplinowanych i starających się przestrzegać zaleceń rodzicach prowadzi do ponownego przyklejenia. Część tych napletków wykazuje jeszcze charakterystyczną dla pierwszych lat życia "wąskawość" i kruchość, co dodatkowo utrudnia sprawę.

Niestety zdarzają się lekarze oferujący odklejnie napletka w znieczuleniu ogólnym. Takie postępowanie jest ogromnym nadużyciem ponieważa narażając na ryzyko ogólnej anestezji nie gwarantuje trwałego odklejenia. A nawet gdyby to po co? Tutaj również rodzice pozostają z "odrapaną" żołędzią, opuchniętym prąciem i przerażonym dzieckiem.

Do okresu przedpokwitaniowego u większości chłopców dochodzi do samoistnego poszerzenia i odklejenia napletka, a jeśli przyklejenie jest jeszcze obecne, to zwykle dotyczy znacznie mniejszej powierzchni. Już wkrótce młody człowiek pozostanie ze swoim "problemem" sam, może to nieadekwatnie przeżywać, a jednocześnie wstydzić się poprosić rodziców o kontakt z lekarzem.  Dlatego w tym wieku odklejenie napletka wydaje się celowe.

EMLA - krem znieczulający miejscowoZabieg ten zajmuje kilka minut, a bolesna jego część raptem kilkadziesiąt sekund. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie uprzedzenie, zmotywowanie i przekupienie pacjenta, by na chwilę "zacisnął zęby" a w kolejnych dniach zaangażował w regularne zwykle nieco bolesne odprowadzanie napletka. By zapewnić chłopcu większy komfort, można prącie wysmarować EMLĄ (maść służąca do znieczulenia miejsc iniekcji czy pobierania krwi u dzieci) i umieścić na godzinę w odciętym palcu gumowej rękawiczki, by maść mogła się wchłonąć. U niektórych EMLA działa nieco drażniąco na skórę napletka powodując jej obrzęk - ustępuje on samoistnie na przestrzeni godzin lub dni, można zastosować miejscowo przymoczki-okłady z rivanolu.

Aktualności
25-09-2017 21:16:00 Kontrakt z NFZ na 4-ty kwartał 2017

Według otrzymanych dzisiaj informacji CENTERMED przedłużył kontrakt z NFZ z zakresu urologii dziecięcej do końca roku. Wszystkie zaplanowane zabiegi dla chorych ubezpieczonych odbędą się planowo, nieodpłatnie w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
04-07-2017 21:08:00 Kontrakt z NFZ na trzeci kwartał 2017 z urologii dziecięcej

Według właśnie otrzymanych informacji NFZ przedłużył kontrakt dla CENTERMED-u z zakresu urologii dziecięcej na 3-ci kwartał 2017 roku. Obejmuje on zabiegi w trybie jednego dnia oraz połączone z krótką (do dwóch dni) hospitalizacją.

... czytaj więcej
10-05-2017 21:49:00 Kontrakt z NFZ zaplanowany do czerwca 2017 przekroczony

Po rozliczeniu kontraktu za kwiecień okazuje się, że pozostała liczba punktów kontraktu jest mniejsza niż wykonywana przeciętnie przez miesiąc.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak