Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowaWymaga leczenia operacyjnego wyjątkowo rzadko i w zasadzie wyłącznie u dzieci po 3 roku życia. Do tego bowiem wieku, w miarę rozwoju mięśni jamy brzusznej, przepuklina samoistnie zanika. Nieco bardziej skłonni jesteśmy zaopatrywać niewielkie przepukliny pępkowe u dziewczynek ponieważ mogą w istotny sposób powiększyć się w czasie ciąży. Niekiedy przepuklina pępkowa bywa mylona z przepukliną kresy białej, która występuje w linii środkowej między pępkiem a mostkiem. Przepuklina kresy białej wymaga zabiegu wyjątkowo i ustępuje samoistnie w miarę wzrostu dziecka.
Nie uważa się by jakikolwiek sens miało klejenie przepuklin pępkowych u noworodków czy niemowląt. Postępowanie to nie ma wpływu na losy przepukliny. Często pod plastrami gromadzi się klej i brud, dochodzi do niepotrzebnego stanu zapalnego skóry.

Nawet w późniejszym wieku przepuklna pachwinowa stanowi bardziej problem kosmetyczny niż chirurgiczny. Przepukliny te więzgną zupełnie wyjątkowo. Czasem stanowią pewien dyskomfort na codzień - pacjent natrętnie odprowadza sobie wchodzące do worka pętle jelit. Niekiedy przepuklina pępkowa "płynnie" przechodzi w przepuklinę kresy biełej, która jest już czystą kosmetyką. Niestety plastyka chirurgiczna przepukliny pępkowej, a w szczególności kresy biełej, daje nie zawsze spektakularne efekty pod względem kosmetycznym -trzeba o tym paiętać decydując się na zabieg.
 Jeśli zachodzi konieczność leczenia operacyjnego to podejmujemy je u dzieci po 3 roku życia. Zabieg wykonywany jest w trybie jednego dnia i trwa około pół godziny. Obciążenie okołooperacyjne i postępowanie jest podobne jak w przepuklinie pachwinowej. Dziecko wymaga kontroli chirurgicznej po miesiącu.

Przepuklina pępkowa u niemowlęcia

Aktualności
16-06-2019 10:19:00 Limit kontraktu z NFZ z zakresu urologii dziecięcej za rok 2019 wyczerpany

W chwili obecnej, na dzień 17.5.2019,  wstrzymuję wyznaczanie terminów zabiegów refundowanych przez NFZ na bieżący rok. Zabiegi rozliczone do końca maja oraz już zaplanowane do końca roku wyczerpują limit kontraktu.  Zainteresowani mogą zostać wpisani na listę oczekujących, która będzie realizowana w przyszłym roku, lub wcześniej w przypadku zwolnienia terminów już zaplanowanych bądź aneksowania tegorocznego kontraktu przez NFZ. Terminy już wyznaczone będą oczywiście realizowane w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak