Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Przepuklina udowa

Stanowi 20% wszystkich przepuklin stwierdzanych u kobiet i 5% przepuklin stwierdzanych u mężczyzn. 2 razy częściej występuje po prawej stronie, a w 20% przypadków jest obustronna. W populacji dorosłych około 40% objawia się uwięzgnięciem.  Przepukliny udowe stanowią mniej niż 1% wszystkich stwierdzanych u dzieci przepuklin w okolicy pachwinowej. Podobnie rzadka, a może nawet rzadsza jest w tej grupie wiekowej jedynie przepuklina pachwinowa prosta. Na uwagę zasługuje raczej nie ze względu na częstość występowania, a na fakt, że jest nielubiana przez chirurgów dziecięcych. Między 50 a 80% tych przepuklin jest mylona z przepukliną pachwinową. "Odkrycie" przepukliny udowej następuje albo śródzabiegowo albo, co gorsza, po zabiegu, kiedy pacjent dzwoni i mówi, że przepuklina jak była tak jest.

Przepuklina udowaBardzo dokładne badanie fizykalne pozwala z dużym prawdopodobieństwem odróżnić przepuklinę udową od pachwinowej. Charakterystyczne jest, że przepuklina ta widoczna jest nieco niżej niż pachwinowa, nie zmierza do moszny (u chłopców) oraz ma bardziej kulisty a nie walcowaty (podłużny) kształt. Wiele przepuklin występuje jednak epizodycznie i czasem w decyzji o zabiegu opieramy się na relacji innego lekarza, który przepuklinę akurat widział oraz relacjach rodziców.

Zakres zabiegu jest najczęściej podobny jak w przepuklinie pachwinowej, przynajmniej z punktu widzenia pacjenta. Ze strony chirurgicznej  obejmuje identyfikację wrót przepukliny, odprowadzenie jej zawartości i zeszycie wrót szwami niewchłanialnymi albo od zewnątrz, od strony uda, albo od strony kanału pachwinowego (rzadko). Ten ostatni wariant najczęściej wybieramy jeśli i tak otworzyliśmy kanał pachwinowy poszukując przepukliny skośnej. Najbardziej rozległą jest operacja McVaya polegająca na zeszyciu rozcięgna mięśnia poprzecznego brzucha z więzadłem grzebieniastym. Jej zaletą jest wzmocnienie ściany brzucha w całej okolicy i zabezpieczenie również przed przepuklinami prostymi.

Aktualności
25-09-2017 21:16:00 Kontrakt z NFZ na 4-ty kwartał 2017

Według otrzymanych dzisiaj informacji CENTERMED przedłużył kontrakt z NFZ z zakresu urologii dziecięcej do końca roku. Wszystkie zaplanowane zabiegi dla chorych ubezpieczonych odbędą się planowo, nieodpłatnie w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
04-07-2017 21:08:00 Kontrakt z NFZ na trzeci kwartał 2017 z urologii dziecięcej

Według właśnie otrzymanych informacji NFZ przedłużył kontrakt dla CENTERMED-u z zakresu urologii dziecięcej na 3-ci kwartał 2017 roku. Obejmuje on zabiegi w trybie jednego dnia oraz połączone z krótką (do dwóch dni) hospitalizacją.

... czytaj więcej
10-05-2017 21:49:00 Kontrakt z NFZ zaplanowany do czerwca 2017 przekroczony

Po rozliczeniu kontraktu za kwiecień okazuje się, że pozostała liczba punktów kontraktu jest mniejsza niż wykonywana przeciętnie przez miesiąc.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak