Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Sklejenie warg sromowych

Rozległe sklejenie warg sromowychSklejenie warg sromowych jest częstą dolegliwością pierwszych lat życia, podobnie jak przyklejanie napletka u chłopców.  Sytuacja ta jest pochodną "ciszy hormonalnej" - braku hormonów płciowych.
Sklejenie warg postępuje najczęściej od spoidła tylnego, czasem pozostawiając jedynie niewielki otworek dla odpływu moczu. Sytuacja tak może skutkować zarzucaniem moczu do pochwy i utrudniać higienę sromu skutkując skłonnością do zakażeń pęcherza moczowego. Czasem mocz, który zgromadził się w pochwie w trakcie mikcji wypływa stopniowo przez kolejne kilka minut prowadząc do permanentnego moczenia bielizny. Tutaj rozklejenie przynosi spektakularna poprawę z punktu widzenia pacjenta.

Niewielkie sklejenie jest bezobjawowe.


Leczenie
W niezbyt rozległym sklejeniu albo u osób chcących uniknąć działania chirurgicznego godna polecenia jest maść Ovestin wmasowana miejscowo 2xdziennie i jednocześnie delikatne rozciąganie zlepu (sromu) podczas codziennej higieny.
Skuteczniejsze jest postępowanie chirurgiczne, które nie jest niczym innych jak "siłowym" rozklejeniem w znieczuleniu miejscowym - trwa 15 sekund w pokoju zabiegowym w asyście rodziców jeśli sobie życzą. Rozdzielone powierzchnie przez kilka dni są powierzchownie uszkodzone, goją się i  wykazują szczególną skłonność do ponownego sklejania. Większość dziewczynek nie sygnalizuje przy tym dolegliwości bólowych. Po zabiegu konieczna jest właściwa pielęgnacja, czyli rozchylanie ewentualnie natłuszczanie po kąpieli. Zdarza się, że przy braku prawidłowej opieki następuje ponowne sklejenie. W okresie pokwitania skłonność ta ustępuje.

 

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak