Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wierzchniactwo

Wierzchniactwo w odróżnieniu od spodziectwa nie jest po prostu grzbietowym rozszczepieniem cewki moczowej. Jest to część spectrum zaburzeń, którego najpoważniejszym wyrazem jest wynicowanie pęcherza moczowego. Oprócz widocznego rozszczepu cewki dochodzi do rozsunięcia ciał jamistych, zaburzenia budowy szyi pęcherza, a czasem rozejścia spojenia łonowego.  Skutkuje to nie tylko defektem kosmetycznym ale również zaburzeniami w trzymaniu moczu. Praktycznie wszystkie dziewczynki z tą wadą nie trzymają moczu. Wada jest bardzo rzadka - występuje z częstością 1:11000 urodzeń chłopców. Wada  u dziewczynek występuje 3 razy rzadziej. Wady towarzyszące do odpływy pęcherzowo-moczowodowe, dużo rzadziej agenezja jednej nerki.

 Leczenie chirurgiczne dystalnych postaci wierzchniactwa jest dość zbliżone do leczenia spodziectwa dając jednak najczęściej nieco mniej zadowalający efekt kosmetyczny. Rekonstrukcje u dziewczynek oraz rekonstrukcje szyi pęcherza należą do rzadko wykonywanych zabiegów a ich efekty są niepewne.

Na zdjęciach poniżej widoczne izolowane wierzchniactwo dotyczące jedynie części żołędziowej cewki, bez zaburzeń trzymania moczu oraz drugi kraniec spektrum problemu  - wynicowanie pęcherza.

 

Aktualności
25-09-2017 21:16:00 Kontrakt z NFZ na 4-ty kwartał 2017

Według otrzymanych dzisiaj informacji CENTERMED przedłużył kontrakt z NFZ z zakresu urologii dziecięcej do końca roku. Wszystkie zaplanowane zabiegi dla chorych ubezpieczonych odbędą się planowo, nieodpłatnie w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
04-07-2017 21:08:00 Kontrakt z NFZ na trzeci kwartał 2017 z urologii dziecięcej

Według właśnie otrzymanych informacji NFZ przedłużył kontrakt dla CENTERMED-u z zakresu urologii dziecięcej na 3-ci kwartał 2017 roku. Obejmuje on zabiegi w trybie jednego dnia oraz połączone z krótką (do dwóch dni) hospitalizacją.

... czytaj więcej
10-05-2017 21:49:00 Kontrakt z NFZ zaplanowany do czerwca 2017 przekroczony

Po rozliczeniu kontraktu za kwiecień okazuje się, że pozostała liczba punktów kontraktu jest mniejsza niż wykonywana przeciętnie przez miesiąc.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak