Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Zaburzenia oddawania moczu u dzieci

Niezwykle często w praktyce urologa dziecięcego spotyka się pacjentów w wieku przedszkolnym lub szkolnym z zaburzeniami oddawania moczu. Bywa to posikiwanie w ciągu dnia, mokra bielizna, obsesyjne chodzenie do ubikacji co kilka minut połączone z nieefektywną  mikcją, rzadziej wyjątkowo rzadkie oddawanie moczu lub wręcz jego zatrzymanie.

Odbiór tego rodzaju objawów przez rodziców jest mocno subiektywny. Jedni rodzice będą wymagać od 3 latka absolutnej suchości w dzień i w nocy, inni cierpliwie będa tolerować różnego rodzaju "wpadki i wypadki" do zaawansowanych lat szkolnych. Ci cierpliwi to często rodzice, którzy na przykład sami cierpieli na moczenie noce. Warto też zastanowić sie co rodziców skłania do wizyty u urologa - czy jest to uzasadniony niepokój spowodowany nagłym pojawieniem się przykrych objawów, czy zrzędzenie dziadków lub teściowych chcących udowodnić, że rodzice nie dbaja  należycie o zdrowie dziecka, czy może chęć przetestowanie nowego pakietu medycznego prywatnego ubezpieczyciela.

Generalnie dzieci z objawami dysurycznymi wymagają wykonania badanie ogólnego i ewentualnie posiewu moczu oraz USG układu moczowego, które powinno być elementem każdej wizyty u urologa dziecięcego. Ma to na celu wykrycie ewentualnego zakażenia i/lub wady układu moczowego, które manifestują się podobnymi objawami. W zdecydowanej większości przypadków wyniki tych badań sa prawidłowe.

Okazuje się, że zaburzenia te mają najczęściej charakter emocjonalny lub psychosomatyczny. Przyczyna może być uchwytna (sytuacja rodzinna, przejmująca gra komputerowa lub bajka, sytuacja w przedszkolu lub szkole) lub nie - czasem brakuje nam wyobraźni i wiedzy by domyślić się co nurtuje i dręczy małego pacjenta. Dzieci te często sa uporczywie diagnozowane (urodynamika, cystografia) i leczone silnie działającymi lekami o licznych działaniach ubocznych (np. oksybutynina). Inwazyjne badania tylko dokuczają zwykle wrażliwemu dziecku a nieskuteczność diagnostyki i leczenia frustruje rodziców i nasila poczucie choroby. W niektórych sytuacjach można spróbować wspomóc dziecko lekiem antycholinergicznym choć efekty sa mocno niepewne.

Szczególnie wartość urodynamiki u tych chorych jest mocno dyskusyjna. Najważniejsze parametry urodynamiczne można uzyskać nieinwazyjnie - poprzez dzienniczek mikcji (poszczególnych objętości ze szczególnym naciskiem na maksymalne) oraz badanie przepływu cewkowego z pomiarem zalegania po mikcji w USG. Przepływ średni można ocenić wręcz w domu dzieląc objętość mikcji przez jej czas zmierzony stoperem. Leki, które można zlecić po urodynamice są raptem trzy, a w kontekście częstomoczu właściwie jeden - można go więc z pewną ostrożnością wypróbować bez uprzedniego badania.

Sama urodynamika jest badaniem inwazyjnym  - dla dzieci wrażliwych jest więc "dolewaniem oliwy do ognia". Co więcej, wymaga technicznej dokładności i współpracującego lub przynajmniej biernego pacjenta, o co u dzieci trudno. Wyciąganie wniosków ze zrobionej byle jak urodynamiki w oderwaniu od całokształtu obrazu zawsze przynosi więcej szkody niż pożytku.

W moim przekonaniu należy pozwolić dziecku byc dzieckiem i przeżywać świat po dziecięcemu. Oddzielić rzeczywiste problemu zdrowotne ( grożące w dalekich konsekwencjach uszkodzeniem funkcji nerek lub nieodwracalnym uszkodzeniem pęcherza) od izolowanych objawów o przemijającym charakterze i prędzej skorzystać z konsultacji psychologa, niż kierować dziecko na tory rozszerzonej diagnostyki i chaotycznego leczenia.


Informacje dla rodziców na temat zaburzeń oddawania moczu u dzieci na oficjalnej stronie Europejskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej dostępne tutaj.

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak