Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Żylaki powrózka nasiennego

Varicocele (czyli żylaki powrózka nasiennego) to schorzenie dotykające do 15% mężczyzn, pojawia się najczęściej w wieku pokwitania, bywa że wcześniej. Występuje prawie wyłącznie po stronie lewej. Obecność żylaków powrózka negatywnie wpływa na jakość nasienia i płodność męską. Niekiedy obecność żylaków prowadzi do rozmiękania i postępującego niszczenia gonady. Dlatego uważa się, że żylaki powrózka III stopnia oraz mniejsze ale z towarzyszącym rozmiękaniem gonady lub dolegliwościami bólowymi należy operować.

Żylaki powrózka nasiennegoIstotą zabiegu jest przerwanie odwróconego przepływu krwi w żyłach nasiennych poprzez ich przecięcie. Należy tego dokonać w przestrzeni zaotrzewnowej by nie uszkodzić innych naczyń krwionośnych zaopatrujących jądro - naczyń nasieniowodowych i mięśnia dźwigacza jądra. Radykalności zabiegu sprzyja przecięcie tętnicy nasiennej wraz z żyłami - liczne doniesienia potwierdzają, że jest to bezpieczne i nie wpływa ujemnie na zaopatrzenie gonady w krew tętniczą. Wyjątek mogą stanowić pacjenci po uprzednim zabiegu w obrębie kanału pachwinowego (przepuklina, wodniak, wnętrostwo), który mógł zniszczyć alternatywne unaczynienie.

Powszechnie przyjęte jest obecnie wykonywanie zabiegu drogą laparoskopową. Alternatywą jest embolizacja żył nasiennych z dojścia przez żyłę udową (zabieg trudny, czasem niemożliwy do ukończenia i słabo dostępny w Polsce) lub zabieg otwarty z zastosowaniem techniki mikrochirurgicznej.

U około 3 % chorych zabieg nie przynosi ustąpienia żylaków lub następuje nawrót. Chorzy ci wymagają reoperacji. U około 7% po zabiegu pojawia się po operowanej stronie wodniak jądra. Jeśli nie ustąpi samoistnie w ciągu roku lub jest bardzo duży wymaga operacyjnej plastyki od strony moszny.

U pacjentów dorosłych podjęcie leczenia zabiegowego powinno być poprzedzone konsultacją prowadzącego ginekologa (leczenie niepłodności) lub androloga oraz badaniem nasienia.

U dzieci i nastolatków pewne trudności napotyka ustalenie jednoznacznych wskazań do interwencji zabiegowej. Z jednej strony wiadomo, że żylaki w tej grupie wiekowej są częste i zwykle mają charakter przejściowy. Brak ważnego kryterium kwalifikacji jakie istnieje u dorosłych - u dzieci nie bada się jakości nasienia i nie starają się one o potomstwo. Z drugiej strony być może wczesne zlikwidowanie żylaków zapobiega postępującemu uszkadzaniu gonady. W chili obecnej brak jednoznacznego i obiektywnego sposobu określenia, którzy pacjenci pediatryczni zabiegu nie potrzebują, a którzy odniosą z niego korzyść. Przyjmuje się, że należy operować żylaki ogromne III stopnia Dubina i Amelara oraz mniejsze, którym towarzyszy rozmiękanie i zmniejszanie masy jądra oraz dolegliwości bólowe. W moim odczuciu wielu lekarzy (pediatrów i chirurgów dziecięcych, a nawet urologów)  wykazuje znaczną nadgorliwość w kwalifikowaniu chorych do leczenia chirurgicznego żylaków powrózka.

Żylaki powrózka od strony jamy brzusznejZabieg można wykonać w trybie jednego dnia drogą laparoskopową - cały pobyt zajmuje 4-5 godzin.

Zdjęcie obok przedstawia widok poszerzonych żył nasiennych od strony wnętrza jamy brzusznej.

Dokumenty przedzabiegowe w paczce ZIP tutaj.

 

Aktualności
25-09-2017 21:16:00 Kontrakt z NFZ na 4-ty kwartał 2017

Według otrzymanych dzisiaj informacji CENTERMED przedłużył kontrakt z NFZ z zakresu urologii dziecięcej do końca roku. Wszystkie zaplanowane zabiegi dla chorych ubezpieczonych odbędą się planowo, nieodpłatnie w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
04-07-2017 21:08:00 Kontrakt z NFZ na trzeci kwartał 2017 z urologii dziecięcej

Według właśnie otrzymanych informacji NFZ przedłużył kontrakt dla CENTERMED-u z zakresu urologii dziecięcej na 3-ci kwartał 2017 roku. Obejmuje on zabiegi w trybie jednego dnia oraz połączone z krótką (do dwóch dni) hospitalizacją.

... czytaj więcej
10-05-2017 21:49:00 Kontrakt z NFZ zaplanowany do czerwca 2017 przekroczony

Po rozliczeniu kontraktu za kwiecień okazuje się, że pozostała liczba punktów kontraktu jest mniejsza niż wykonywana przeciętnie przez miesiąc.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak