Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Proteza jądra

Protezy jąderProteza jądra to implant o kształcie jądra, wypełniony żelem silikonowym lub solą fizjologiczną, który można umieścić w mosznie u chorych nie posiadających jednego lub obu własnych jąder. W grupie pacjentów pediatrycznych dotyczy to nastolatków po skręcie jądra, po wrodzonej agenezji lub dysgenezji, po nowotworach jądra oraz leczonych z powodu zaburzeń różnicowania płci.

Implanty pochodzą od kilku producentów i oferowane są zwykle w 3 albo 5 rozmiarach. Najmniejsze mają 20mm długości, największe 50mm. Tematem pewnej kontrowersji pozostaje wiek, w jakim można/należy wykonać zabieg. W moim przekonaniu właściwy jest wiek 15-16 lat. Dobrze, by decyzja o poddaniu się zabiegowi była ze strony chorego świadoma i przemyślana. Wszczepiona proteza powinna mieć ostateczny rozmiar i nie wymagać z tego względu wymiany w późniejszym czasie. Wyjątkowo można protezować mniejsze dzieci z zaburzeniami różnicowania płci, by wspomóc właściwą identyfikację płciową i rozwój psychoseksualny. Niestety właściwie do 8-10 roku życia jądra mają "dziecięcy " rozmiar, który niewiele się w tym okresie zmienia i nie przekracza 20mm długości, zwykle jest to ok. 15mm. Tak więc dostępne implanty są po prostu za duże. Co więcej, często dzieci, u których rozważalibyśmy wczesne wszczepienie protezy mają małą, słąbo wykształconą mosznę, która nie pomieści implantów.

Zabieg

Proteza jądra w mosznieWszczepienie protezy jądra to typowy zabieg nadający się do wykonania w trybie jednego dnia. Można nawet znaleźć doniesienia o wykonaniu zabiegu w znieczuleniu miejscowym, choć osobiście sobie tego nie wyobrażam. Optymalne jest połączenie płytkiego znieczulenia ogólnego prowadzonego na własnym oddechu ze znieczuleniem miejscowym. Konieczne jest podanie jednorazowe okołozabiegowo antybiotyku. Część chirurgiczna to 20min. Cięcie powinno być wykonane wysoko, nad kością łonową na wysokości nasady prącia lub nawet odrobinę wyżej. Tędy docieramy do wnętrza moszny, gdzie staramy się wytworzyć adekwatną przestrzeń, jednocześnie  nie pozostawiając żadnych źródeł krwawienia. Biegun jądra należy ufiksować szwem do tkanlki podskórnej moszny w jej najniższym punkcie. Należy unieruchomić implant w mosznie zamykając mu szwami drogę ku górze w kierunku rany skórnej. Samą ranę skóry można zeszyć śródskórnie.

Cały pobyt chorego w placówce takiej jak CENTERMED to 4-5 godzin. W drodze do domu powinien mu ktoś towarzyszyć, po znieczuleniu nie wolno prowadzić samochodu. W pierwszej i drugiej dobie większość pacjenów wymaga leków przeciwbólowych - Ketonalu, Pyralginy lub Paracetamolu z Ibuprofenem. Przez 3 dni należy ograniczyć znacznie aktywność ruchową, nie biegać przez 2-3 tygodnie. Opatrunek można usunąć w 5 dobie - zeszyta śródskórnie rana jest już prawie zagojona, szwy są niewidoczne i nie trzeba ich usuwać. Obrzęk i stwardnienie tkanek moszny są rzeczą normalną i ustępują przez kilka tygodni.

Dobór protezy

Protezy jądra z rynienką pomagającą wprowadzić szew (rynienkę się usuwa)Powinien być przeprowadzony wspólnie z pacjentem w czasie wizyty przedzabiegowej. Przy pomocy USG określamy wielkość posiadanego przez chorego jądra i dobieramy podobny rozmiar z asortymentu wybranego producenta - chory czasem ma tutaj własne preferencje. W razie braku idealnego dopasowania lepiej wybrać protezę nieco mniejszą. W tej chwili na polskim rynku, o ile się nie mylę, można znaleźć implanty 3 producentów. Wszystkie mają gładką powierzchnię i dość miękką (naturalną) konsystencję. W jednym z biegunów znajduje się otworek na szew, którym mocujemy protezę do tkanki podskórnej albo przegrody moszny. Wszystkie protezy uznanych producentów kosztują około 1000pln. Jeszcze kilka lat temu na polskim rynku działa legalna firma (może dalej działa) sprzedająca tańsze protezy niewiedomego pochodzenia za nieco niższą cenę. Chętnie kupowały je szpitale publiczne, kierujące się jedynie kryterium kosztów. Te ciężkie, twarde jak kamień implanty to absolutne nieporozumienie. W sieci można znaleźć wiele skarg pacjentów, którzy borykają się z takimi wytworami chińskiego czy indyjskiego

Powikłania


Uważa się, że wprowadzenie jakiegokolwiek ciała obcego/impantu może się wiązać z zakażeniem i ropieniem rany, szczególnie jeśli wytworzy się w jego otoczeniu krwiak. Dlatego w czasie zabiegu obowiązuje staranna aseptyka oraz hemostaza (staranne opanowanie nawet drobnym punktów krwawienia). W następstwie ropienia rany, choć nie koniecznie, może dojść do obnażenia protezy i konieczności jej usunięcia. Sprzyja temu zupełnie dla mnie nielogiczna droga wprowadzenia implantu przez skórę moszny.

Przy nieodpowiednim umocowaniu protezy może dojść do jej przemieszczenia w górę, w stronę pachwiny. Spotkałem się z taką sytuacją wszczepiając jednoczasowo protezy obustronnie u chorego z małą moszną.

O twardych, ciężkich pseudo-protezach pisałem wyżej. Wzmocniony biegun nawet markowego implantu, za który zakłada się mocujący szew, często jest wyczuwalny w mosznie. Irytuje niektórych pacjentów i dziwię się, że producenci nie starają się temu zapobiec. Podobno z czasem wokół implantu może wytworzyć się twarda, włóknista "skorupa", zaburzając jego właściwości dotykowe. Pisze się też o możliwości pęknięcia protezy wskutek urazu mechanicznego (sprawa znana szeroko w przypadku implantów piersi).

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak