Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Przepuklina udowa

Stanowi 20% wszystkich przepuklin stwierdzanych u kobiet i 5% przepuklin stwierdzanych u mężczyzn. 2 razy częściej występuje po prawej stronie, a w 20% przypadków jest obustronna. W populacji dorosłych około 40% objawia się uwięzgnięciem.  Przepukliny udowe stanowią mniej niż 1% wszystkich stwierdzanych u dzieci przepuklin w okolicy pachwinowej. Podobnie rzadka, a może nawet rzadsza jest w tej grupie wiekowej jedynie przepuklina pachwinowa prosta. Na uwagę zasługuje raczej nie ze względu na częstość występowania, a na fakt, że jest nielubiana przez chirurgów dziecięcych. Między 50 a 80% tych przepuklin jest mylona z przepukliną pachwinową. "Odkrycie" przepukliny udowej następuje albo śródzabiegowo albo, co gorsza, po zabiegu, kiedy pacjent dzwoni i mówi, że przepuklina jak była tak jest.

Przepuklina udowaBardzo dokładne badanie fizykalne pozwala z dużym prawdopodobieństwem odróżnić przepuklinę udową od pachwinowej. Charakterystyczne jest, że przepuklina ta widoczna jest nieco niżej niż pachwinowa, nie zmierza do moszny (u chłopców) oraz ma bardziej kulisty a nie walcowaty (podłużny) kształt. Wiele przepuklin występuje jednak epizodycznie i czasem w decyzji o zabiegu opieramy się na relacji innego lekarza, który przepuklinę akurat widział oraz relacjach rodziców.

Zakres zabiegu jest najczęściej podobny jak w przepuklinie pachwinowej, przynajmniej z punktu widzenia pacjenta. Ze strony chirurgicznej  obejmuje identyfikację wrót przepukliny, odprowadzenie jej zawartości i zeszycie wrót szwami niewchłanialnymi albo od zewnątrz, od strony uda, albo od strony kanału pachwinowego (rzadko). Ten ostatni wariant najczęściej wybieramy jeśli i tak otworzyliśmy kanał pachwinowy poszukując przepukliny skośnej. Najbardziej rozległą jest operacja McVaya polegająca na zeszyciu rozcięgna mięśnia poprzecznego brzucha z więzadłem grzebieniastym. Jej zaletą jest wzmocnienie ściany brzucha w całej okolicy i zabezpieczenie również przed przepuklinami prostymi.

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak