Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wierzchniactwo

Wierzchniactwo w odróżnieniu od spodziectwa nie jest po prostu grzbietowym rozszczepieniem cewki moczowej. Jest to część spectrum zaburzeń, którego najpoważniejszym wyrazem jest wynicowanie pęcherza moczowego. Oprócz widocznego rozszczepu cewki dochodzi do rozsunięcia ciał jamistych, zaburzenia budowy szyi pęcherza, a czasem rozejścia spojenia łonowego.  Skutkuje to nie tylko defektem kosmetycznym ale również zaburzeniami w trzymaniu moczu. Praktycznie wszystkie dziewczynki z tą wadą nie trzymają moczu. Wada jest bardzo rzadka - występuje z częstością 1:11000 urodzeń chłopców. Wada  u dziewczynek występuje 3 razy rzadziej. Wady towarzyszące do odpływy pęcherzowo-moczowodowe, dużo rzadziej agenezja jednej nerki.

 Leczenie chirurgiczne dystalnych postaci wierzchniactwa jest dość zbliżone do leczenia spodziectwa dając jednak najczęściej nieco mniej zadowalający efekt kosmetyczny. Rekonstrukcje u dziewczynek oraz rekonstrukcje szyi pęcherza należą do rzadko wykonywanych zabiegów a ich efekty są niepewne.

Na zdjęciach poniżej widoczne izolowane wierzchniactwo dotyczące jedynie części żołędziowej cewki, bez zaburzeń trzymania moczu oraz drugi kraniec spektrum problemu  - wynicowanie pęcherza.

 

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak