Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wodonercze w życiu płodowym

Witam; od 19tc u płodu widoczne było wodonercze lewej nerki (chłopiec). Po 22tc inny lekarz ocenił echogeniczność nerki jako możliwą do przekształcenia się w torbiele. Potem stwierdzono prawdopoobne wielotorbielowatość, nastęnie chyba 1 wielką torbiel w tej nerce, a dziś rozłożyli ręce, gdyż nie wiedzą czy to żołądek, czy nerka ( ma 13mm), czy nerka uciska żołądek i go nie widać, czy to żołądek jest tak wielki...i co jest w środku, czy to woda, czy torbiele..tego też nie umieją wyjaśnić. Dodam, iż prawa nerka działa prawidłowo, a wcześniejszy syn miał CALM prawego płuca.

Przeszkoda w odpływie moczu na wczesnym etapie rozwoju może prowadzić do dysplazji torbielowatej nerki. Na późniejszym do wodonercza. Te obserwacji ultrasonograficzne się nie wykluczają. Należy też pamiętać, że w USG prenatalnym dziecko nie zawsze pozuje jak by się chciało i jest ono generalnie trudne.
Z praktycznego puntu widzenia - na tym etapie nie ma nic do zrobienia, nie ma żadnych możliwych działań, które na tym etapie ciąży mogłyby odmieniać "przeznaczenie". Trzeba też spojrzeć na rzecz racjonalnie -jedna nerka wystarcza do normalnego życia i nie ma powodu, by ryzykować poważne powikłania  (interwencje prenatalne) dla ratowania szczątkowej funkcji jednej (z dwóch) chorej nerki.

Aktualności
16-06-2019 10:19:00 Limit kontraktu z NFZ z zakresu urologii dziecięcej za rok 2019 wyczerpany

W chwili obecnej, na dzień 17.5.2019,  wstrzymuję wyznaczanie terminów zabiegów refundowanych przez NFZ na bieżący rok. Zabiegi rozliczone do końca maja oraz już zaplanowane do końca roku wyczerpują limit kontraktu.  Zainteresowani mogą zostać wpisani na listę oczekujących, która będzie realizowana w przyszłym roku, lub wcześniej w przypadku zwolnienia terminów już zaplanowanych bądź aneksowania tegorocznego kontraktu przez NFZ. Terminy już wyznaczone będą oczywiście realizowane w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak