Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wędrujące jądra

Witam Piszę do Pana w sprawie mojego syna. Chłopiec od roku jest pod kontrolą urologa z powodu wędrujących jąder. W międzyczasie zostały wykonane dwa badania USG (w wieku 1,5 i 2 lat). W ostatnim USG napisano: „- prawe 7x11x20mm, V – 0,8ml położone w środkowej części kanału pachwinowego - lewe 8,5x11x18mm, V – 1,0 ml położone również w środkowej części pachwinowego Echostruktura jąder prawidłowa. Zwiększonej ilości płynu w ich otoczeniu nie stwierdzam. Podczas oceny w pozycji stojącej jądra pozostają w kanałach pachwinowych” Lekarz urolog po badaniu stwierdził, że zaczekamy jeszcze i zlecił kolejne badanie USG na grudzień 2014 (syn będzie miał wtedy 2,5 roku). A teraz jak to wygląda poza gabinetem. Zgodnie z zaleceniem codziennie podczas kąpieli jądra te sprowadzam do moszny. Gdy syn posiedzi chwile w ciepłej wodzie i worek mosznowy się rozluźni (na co dzień często jest mocno obkurczony) lewe jądro samo schodzi do worka a prawe jest tuż nad moszną. Gdy wstanie jądra te nieco się podnoszą ale nieznacznie. Po sprowadzeniu prawego jądra pozostaje w mosznie. Poza kąpielom lewe jądro raz jest raz go nie ma. Prawe zwykle poza moszną. I teraz moje pytanie. Czy uważa Pan, tak jak nasz pediatra, że należy operować czy faktycznie warto zaczekać.

USG w ocenie jąder wędrujących jest badaniem zupełnie marginalnie pomocniczym. Zwykle dotyk zimnego żelu stymuluje mięśnie dźwigacze jąder do skurczu i w trakcie badania znajdują się w kanałach pachwinowych. Na decyzję odnośnie sposobu postępowania wpływ mają tutaj wywiad i badanie fizykalne. 
Z Pana opisu wynika, że mamy do czynienia z jądrami wędrującymi, które zabiegu nie wymagają, a jedynie corocznej kontroli (co najwyżej 10-20% takich pacjentów będzie w końcu wymagała zabiegu). 
Do ostatecznej decyzji brakuje oczywiście badania fizykalnego - jądra powinny być po "wymasowaniu" obustronnie badalne na długich elastycznych powrózkach. W warunkach domowych w komforcie cieplnym i emocjonalnym powinny być w mosznie. 
Generalnie w sytuacji jaką Pan opisuje nie ma pośpiechu i decyzja powinna być podjęta z rozwagą.

Aktualności
16-06-2019 10:19:00 Limit kontraktu z NFZ z zakresu urologii dziecięcej za rok 2019 wyczerpany

W chwili obecnej, na dzień 17.5.2019,  wstrzymuję wyznaczanie terminów zabiegów refundowanych przez NFZ na bieżący rok. Zabiegi rozliczone do końca maja oraz już zaplanowane do końca roku wyczerpują limit kontraktu.  Zainteresowani mogą zostać wpisani na listę oczekujących, która będzie realizowana w przyszłym roku, lub wcześniej w przypadku zwolnienia terminów już zaplanowanych bądź aneksowania tegorocznego kontraktu przez NFZ. Terminy już wyznaczone będą oczywiście realizowane w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak