Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wędrujące jądra

Witam Piszę do Pana w sprawie mojego syna. Chłopiec od roku jest pod kontrolą urologa z powodu wędrujących jąder. W międzyczasie zostały wykonane dwa badania USG (w wieku 1,5 i 2 lat). W ostatnim USG napisano: „- prawe 7x11x20mm, V – 0,8ml położone w środkowej części kanału pachwinowego - lewe 8,5x11x18mm, V – 1,0 ml położone również w środkowej części pachwinowego Echostruktura jąder prawidłowa. Zwiększonej ilości płynu w ich otoczeniu nie stwierdzam. Podczas oceny w pozycji stojącej jądra pozostają w kanałach pachwinowych” Lekarz urolog po badaniu stwierdził, że zaczekamy jeszcze i zlecił kolejne badanie USG na grudzień 2014 (syn będzie miał wtedy 2,5 roku). A teraz jak to wygląda poza gabinetem. Zgodnie z zaleceniem codziennie podczas kąpieli jądra te sprowadzam do moszny. Gdy syn posiedzi chwile w ciepłej wodzie i worek mosznowy się rozluźni (na co dzień często jest mocno obkurczony) lewe jądro samo schodzi do worka a prawe jest tuż nad moszną. Gdy wstanie jądra te nieco się podnoszą ale nieznacznie. Po sprowadzeniu prawego jądra pozostaje w mosznie. Poza kąpielom lewe jądro raz jest raz go nie ma. Prawe zwykle poza moszną. I teraz moje pytanie. Czy uważa Pan, tak jak nasz pediatra, że należy operować czy faktycznie warto zaczekać.

USG w ocenie jąder wędrujących jest badaniem zupełnie marginalnie pomocniczym. Zwykle dotyk zimnego żelu stymuluje mięśnie dźwigacze jąder do skurczu i w trakcie badania znajdują się w kanałach pachwinowych. Na decyzję odnośnie sposobu postępowania wpływ mają tutaj wywiad i badanie fizykalne. 
Z Pana opisu wynika, że mamy do czynienia z jądrami wędrującymi, które zabiegu nie wymagają, a jedynie corocznej kontroli (co najwyżej 10-20% takich pacjentów będzie w końcu wymagała zabiegu). 
Do ostatecznej decyzji brakuje oczywiście badania fizykalnego - jądra powinny być po "wymasowaniu" obustronnie badalne na długich elastycznych powrózkach. W warunkach domowych w komforcie cieplnym i emocjonalnym powinny być w mosznie. 
Generalnie w sytuacji jaką Pan opisuje nie ma pośpiechu i decyzja powinna być podjęta z rozwagą.

Aktualności
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
02-01-2018 10:45:00 Kontrakt z NFZ na rok 2018 z zakresu urologii dziecięcej

W CENTERMEDzie wykonuję obecnie zabiegi operacyjne z zakresu urologii dziecięcej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowie. Wysokość kontraktu jest zadowalająca, zabiegi wykonywane  na bieżąco.

... czytaj więcej
25-09-2017 21:16:00 Kontrakt z NFZ na 4-ty kwartał 2017

Według otrzymanych dzisiaj informacji CENTERMED przedłużył kontrakt z NFZ z zakresu urologii dziecięcej do końca roku. Wszystkie zaplanowane zabiegi dla chorych ubezpieczonych odbędą się planowo, nieodpłatnie w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Dla chorych z Podhala i okolic wygodniejsze może być spotkanie w ALLMEDICe w Nowym Targu. Jest świetnie działająca firma z bardzo dobrymi warunkami lokalowymi i sprzętowymi.

telefon do rejestracji:

18 265 74 88

___________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak