Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wodniak jądra i powrózka

Duże wodniaki jąder u niemowlęciaWodniak jądra jest to nagromadzenie płynu w jego osłonkach. Płyn pochodzi z jamy otrzewnej (wodniak komunikujący) lub jest produkowany przez same osłonki.  Jądro rozwija się w jamie brzusznej i zstępując pociąga za sobą uchyłek pochwowy otrzewnej. U znacznej części dzieci jest on niezarośnięty w pierwszym roku życia, dzięki czemu płyn produkowany przez otrzewną w jamie brzusznej przedostaje się do jamki surowiczej jądra.

Charakterystyczne jest pojawianie się wodniaków po dłuższej aktywności fizycznej dziecka lub pionizacji oraz w okresie przeziębień, biegunek i innych infekcji (otrzewna produkuje wtedy więcej płynu). 80% wodniaków stwierdzanych w pierwszym roku życia ulega samoistnemu zanikowi. W drugim roku życia wodniaki kwalifikują się do zabiegu. Można odłożyć leczenie operacyjne tylko małych sporadycznie pojawiających się wodniaków. Drugie urodziny to ostateczna granica powyżej, której operuje się wszystkie wodniaki.

Powodem takiego postępowania jest fakt, że na przestrzeni lat wodniak komunikujący zamieni się w przepuklinę albo powiększy do rozmiarów kosmetycznie nieakceptowalnych. Zabieg jest o wiele prostszy u dziecka niż u dorosłego.

Wodniak powrózka nasiennego to w zasadzie to samo schorzenie. W tym przypadku uchyłek pochwowy nie komunikuje do samej jamki surowiczej jądra, a przestrzeń gromadząca płyn znajduje się gdzieś na przebiegu powrózka nasiennego.

Wodniak jądraW ostatnich latach pojawiły się nieliczne głosy sugerujące, że wodniak może upośledzać rozwój gonady poprzez ucisk na zaopatrujące ją w krew naczynia. Ten mechanizm patofizjologiczny ma rzekomo oddziaływać również w pierwszym roku życia, implikując konieczność wczesnego leczenia. Sugestie te nie znajdują oficjalnego uznania urologii dziecięcej. Gdyby mechanizm ten był prawdziwy, ogromna ilość chłopców miałaby uszkodzone gonady, a rzecz, ze względu na częstość wodniaków, byłaby odkryta dziesiątki lat temu. Można sobie natomiast wyobrazić, że tak zwany "ostry wodniak" może upośledzać ukrwienie gonady. Jest to gwałtowne powiększenie istniejącego wodniaka, który staje się bardzo duży i bardzo twardy, najczęściej w przebiegu niespecyficznej infekcji. Naczynia nasienne ulegają wypłaszczeniu i uciśnięciu na ścianie wodniaka. W tych sytuacjach należy rozważyć nakłucie i tymczasowe odbarczenie.

Wodniaki jąder i powrózkaW przypadku długo utrzymującego się, dużego i twardego wodniaka w pierwszym roku życia należy zawsze pamiętać, że może on mieć charakter wtórny i być odczynem na okołoporodowy skręt i martwicę jądra lub nawet guza jądra. W tych wyjątkowych przypadkach należy rozważyć wcześniejsze leczenie operacyjne, a pomocne w podjęciu włąściwej decyzji może być USG.

USG jest podstawowym i wydolnym narzędziem pomagającym różnicować zmiany dotyczące moszny i jądra.

Nieco odmienne może być postępowanie u nastolatków i dorosłych. Obowiązuje oczywiście USG. Większość tych wodniaków nie ma charakteru komunikującego, więc mamy do czynienia tylko z aspektem kosmetycznym. Trzeba to brać pod uwagę, gdyż część tych wodniaków może nawracać lub goić się długotrwale ze znacznym obrzękiem. Niewielkiego, kosmetycznie nieistotnego wodniaka w wieku dorosłym lepiej w moim odczuciu zostawić w spokoju. Jeśli operujemy to cięciem przez mosznę, czyli inaczej niż u małych pacjentów, gdzie obowiązuje dojście przez pachwinę.

Z chirurgicznego punktu widzenia leczenie wodniaków jąder jest takie samo jak przepukliny pachwinowej i jest zabiegiem wykonywanym w trybie jednego dnia. Dokumenty przedzabiegowe w paczce ZIP tutaj.

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak