Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wodonercze w pierwszym roku życia

Witam Panie Doktorze, Mam 6-cio miesięcznego synka Olka, w czasie ciąży wykryto poszerzony ukm nerki lewej. Nefrolog do ktorego trafiliśmy stwierdził, że jest to wodonercze, które pilnie należy zoperować, urolog kazał wykonać badanie scyntygrafii. W ostatnim wyniku USG z dn. 29.09. nerka prawa-wielkość 6,1x2,9cm, grubość kory 9,1 mm, nerka lewa-wielkość 5,8x3,7cm, grubość kory 8,4cm. Nerka lewa z wodonerczem (bardzo poszerzona miedniczka nerkowa 18 ukm, poza tym obie nerki prawidłowego kształtu oraz położenia o regularnym i jednorodnym odbiciu echa z zachowaną granicą korowo-rdzeniową, obustronnie bez zalogów, po str.prawej bez cech zastoju moczu. Z wyników badań scyntygrafii z dn.24.11.2014 Dawka i nazwa radiofarmaceutyku 49 MBq 99m Tc-DTPA. Furosemid w dawce 4mg i.v podano w trakcie akwizycji w 16 min. badania Opis badania: W badaniu renoscyntygraficznym uwidoczniono obie nerki położone prawidłowo. Nerka lewa z obszarem upośledzonego wydzielania w części centralnej, który wypełnia się w dalszej części badania; tranzyt miąższowy wydłużony. Krzywa renograficzna zastoinowa, widoczne zaleganie moczu w poszerzonym ukm, brak reakcji na podany furosemid. Nerka prawa wydziela znacznik równomiernie, tranzyt miąższowy w normie. Krzywa renograficzna zastoinowa, widoczne zaleganie moczu w poszerzonym ukm. Po podaniu furosemidu następuje prawidłowy odpływ i spadek aktywności o 55% w ciągu 10 min. Udział nerek w oczyszczaniu krwi z radioznacznika wynosi: ok. 46% dla nerki lewej i ok. 54% dla nerki prawej. Wnioski: Obraz scyntygraficzny poszerzenia ukm nerki lewej bardzo znacznego stopnia upośledzenia odpływu moczu (w teście z furosemidem) Poszerzenie ukm nerki prawej, bez istotnych zaburzeń odpływu. Proszę o informację jak to wyglada i czy rzeczywiście operacja jest konieczna i czy czas jest tu ważny bo na następna wizytę umówili nas dopiero na 13.01.2015 a boję się, że do tego czasu stan tych nereczek może się pogorszyć. Będę wdzięczna za odpowiedź.


w teorii scyntygrafia jest idealnym badaniem do oceny pasażu moczu, natomiast w praktyce nie sprawdza się, szczególnie u najmniejszych dzieci i jej wyniki nie mogą być jedyną przesłanką do podejmowania decyzji o zabiegu. O konieczności zabiegu przesądzają:
- zakażenia układu moczowego (jednoznaczne, potwierdzone prawidłowo pobranym posiewem z leukocyturią w badaniu ogólnym)
- ubytek czynnego miąższu nerki w kolejnych badaniach scyntygraficznych ("ubytek procentów") oraz "blok w odpływie" - krzywa kumulacyjna po Furosemidzie
- obraz USG - wymiar miedniczki powyżej 20mm AP, a przede wszystkim kształt deformacji UKM. W prawdziwym zastoju miedniczka i poszerzone kielichy są kuliste, a na przekroju poprzecznym nerki mamy "objaw Myszki Miki".
Nie widzę Waszego USG, z tego co Pani pisze rozumiem że zakażeń nie było. Dlatego sugeruję powtórną scyntygrafię w odstępie 6-12 miesięcy od pierwszej.

 

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak