Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Wodonercze w pierwszym roku życia

Witam Panie Doktorze, Mam 6-cio miesięcznego synka Olka, w czasie ciąży wykryto poszerzony ukm nerki lewej. Nefrolog do ktorego trafiliśmy stwierdził, że jest to wodonercze, które pilnie należy zoperować, urolog kazał wykonać badanie scyntygrafii. W ostatnim wyniku USG z dn. 29.09. nerka prawa-wielkość 6,1x2,9cm, grubość kory 9,1 mm, nerka lewa-wielkość 5,8x3,7cm, grubość kory 8,4cm. Nerka lewa z wodonerczem (bardzo poszerzona miedniczka nerkowa 18 ukm, poza tym obie nerki prawidłowego kształtu oraz położenia o regularnym i jednorodnym odbiciu echa z zachowaną granicą korowo-rdzeniową, obustronnie bez zalogów, po str.prawej bez cech zastoju moczu. Z wyników badań scyntygrafii z dn.24.11.2014 Dawka i nazwa radiofarmaceutyku 49 MBq 99m Tc-DTPA. Furosemid w dawce 4mg i.v podano w trakcie akwizycji w 16 min. badania Opis badania: W badaniu renoscyntygraficznym uwidoczniono obie nerki położone prawidłowo. Nerka lewa z obszarem upośledzonego wydzielania w części centralnej, który wypełnia się w dalszej części badania; tranzyt miąższowy wydłużony. Krzywa renograficzna zastoinowa, widoczne zaleganie moczu w poszerzonym ukm, brak reakcji na podany furosemid. Nerka prawa wydziela znacznik równomiernie, tranzyt miąższowy w normie. Krzywa renograficzna zastoinowa, widoczne zaleganie moczu w poszerzonym ukm. Po podaniu furosemidu następuje prawidłowy odpływ i spadek aktywności o 55% w ciągu 10 min. Udział nerek w oczyszczaniu krwi z radioznacznika wynosi: ok. 46% dla nerki lewej i ok. 54% dla nerki prawej. Wnioski: Obraz scyntygraficzny poszerzenia ukm nerki lewej bardzo znacznego stopnia upośledzenia odpływu moczu (w teście z furosemidem) Poszerzenie ukm nerki prawej, bez istotnych zaburzeń odpływu. Proszę o informację jak to wyglada i czy rzeczywiście operacja jest konieczna i czy czas jest tu ważny bo na następna wizytę umówili nas dopiero na 13.01.2015 a boję się, że do tego czasu stan tych nereczek może się pogorszyć. Będę wdzięczna za odpowiedź.


w teorii scyntygrafia jest idealnym badaniem do oceny pasażu moczu, natomiast w praktyce nie sprawdza się, szczególnie u najmniejszych dzieci i jej wyniki nie mogą być jedyną przesłanką do podejmowania decyzji o zabiegu. O konieczności zabiegu przesądzają:
- zakażenia układu moczowego (jednoznaczne, potwierdzone prawidłowo pobranym posiewem z leukocyturią w badaniu ogólnym)
- ubytek czynnego miąższu nerki w kolejnych badaniach scyntygraficznych ("ubytek procentów") oraz "blok w odpływie" - krzywa kumulacyjna po Furosemidzie
- obraz USG - wymiar miedniczki powyżej 20mm AP, a przede wszystkim kształt deformacji UKM. W prawdziwym zastoju miedniczka i poszerzone kielichy są kuliste, a na przekroju poprzecznym nerki mamy "objaw Myszki Miki".
Nie widzę Waszego USG, z tego co Pani pisze rozumiem że zakażeń nie było. Dlatego sugeruję powtórną scyntygrafię w odstępie 6-12 miesięcy od pierwszej.

 

Aktualności
16-06-2019 10:19:00 Limit kontraktu z NFZ z zakresu urologii dziecięcej za rok 2019 wyczerpany

W chwili obecnej, na dzień 17.5.2019,  wstrzymuję wyznaczanie terminów zabiegów refundowanych przez NFZ na bieżący rok. Zabiegi rozliczone do końca maja oraz już zaplanowane do końca roku wyczerpują limit kontraktu.  Zainteresowani mogą zostać wpisani na listę oczekujących, która będzie realizowana w przyszłym roku, lub wcześniej w przypadku zwolnienia terminów już zaplanowanych bądź aneksowania tegorocznego kontraktu przez NFZ. Terminy już wyznaczone będą oczywiście realizowane w ramach kontraktu.

... czytaj więcej
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak