Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak
Żylaki powrózka nasiennego

Varicocele (czyli żylaki powrózka nasiennego) to schorzenie dotykające do 15% mężczyzn, pojawia się najczęściej w wieku pokwitania, bywa że wcześniej. Występuje prawie wyłącznie po stronie lewej. Obecność żylaków powrózka u części chorych negatywnie wpływa na jakość nasienia i płodność męską. Niekiedy obecność żylaków prowadzi do rozmiękania i postępującego niszczenia gonady. Dlatego uważa się, że żylaki powrózka III stopnia oraz mniejsze ale z towarzyszącym rozmiękaniem gonady lub dolegliwościami bólowymi należy operować. Jest to jednak kwalifikacja nieco arbitralna. U dorosłych możemy posiłkować się bardziej racjonalnym badaniem - seminogramem. Jest to mikroskopowa ocena morfologii i jakości nasienia.

Żylaki powrózka nasiennegoIstotą zabiegu jest przerwanie odwróconego przepływu krwi w żyłach nasiennych poprzez ich przecięcie. Należy tego dokonać w przestrzeni zaotrzewnowej by nie uszkodzić innych naczyń krwionośnych zaopatrujących jądro - naczyń nasieniowodowych i mięśnia dźwigacza jądra. Radykalności zabiegu sprzyja przecięcie tętnicy nasiennej wraz z żyłami - liczne doniesienia potwierdzają, że jest to bezpieczne i nie wpływa ujemnie na zaopatrzenie gonady w krew tętniczą. Wyjątek mogą stanowić pacjenci po uprzednim zabiegu w obrębie kanału pachwinowego (przepuklina, wodniak, wnętrostwo), który mógł zniszczyć alternatywne unaczynienie.

Powszechnie przyjęte jest obecnie wykonywanie zabiegu drogą laparoskopową. Alternatywą jest embolizacja żył nasiennych z dojścia przez żyłę udową (zabieg trudny, czasem niemożliwy do ukończenia i słabo dostępny w Polsce) lub zabieg otwarty z zastosowaniem techniki mikrochirurgicznej.

U około 3 % chorych zabieg nie przynosi ustąpienia żylaków lub następuje nawrót. Chorzy ci wymagają reoperacji. U około 8-10% po zabiegu pojawia się po operowanej stronie wodniak jądra. Jeśli nie ustąpi samoistnie w ciągu roku lub jest bardzo duży wymaga operacyjnej plastyki od strony moszny. U kolejnych 10% możemy obserwować powiększenie/obrzęk gonady, będący wyrazem zaburzonego odpływu chłonki lub odpływu żylnego.

U pacjentów dorosłych podjęcie leczenia zabiegowego powinno być poprzedzone konsultacją prowadzącego ginekologa (leczenie niepłodności) lub androloga oraz badaniem nasienia.

U dzieci i nastolatków pewne trudności napotyka ustalenie jednoznacznych wskazań do interwencji zabiegowej. Z jednej strony wiadomo, że żylaki w tej grupie wiekowej są częste i zwykle mają charakter przejściowy. Brak ważnego kryterium kwalifikacji jakie istnieje u dorosłych - u dzieci nie bada się jakości nasienia i nie starają się one o potomstwo. Z drugiej strony być może wczesne zlikwidowanie żylaków zapobiega postępującemu uszkadzaniu gonady. W chili obecnej brak jednoznacznego i obiektywnego sposobu określenia, którzy pacjenci pediatryczni zabiegu nie potrzebują, a którzy odniosą z niego korzyść. Przyjmuje się, że należy operować żylaki ogromne III stopnia Dubina i Amelara oraz mniejsze, którym towarzyszy rozmiękanie i zmniejszanie masy jądra oraz dolegliwości bólowe. W moim odczuciu wielu lekarzy (pediatrów i chirurgów dziecięcych, a nawet urologów)  wykazuje znaczną nadgorliwość w kwalifikowaniu chorych do leczenia chirurgicznego żylaków powrózka. Nie biorą pod uwagę znacznego odseka efektów niepożądanych - nawrotów, wodniaka czy obrzęku gonady.

Żylaki powrózka od strony jamy brzusznejZabieg można wykonać w trybie jednego dnia drogą laparoskopową - cały pobyt zajmuje 4-5 godzin.

Zdjęcie obok przedstawia widok poszerzonych żył nasiennych od strony wnętrza jamy brzusznej.

Dokumenty przedzabiegowe w paczce ZIP tutaj.

 

Aktualności
08-03-2019 20:51:00 Zaplanowane zabiegi spodziectwa - ważna informacja

W związku ze zmianami sposobu kontraktowania i wymogami stawianymi przez NFZ zabiegom spodziectwa informuję, że nie ma już konieczności pozostawania w oddziale 2 dni.

... czytaj więcej
26-11-2018 8:40:00 Kontrakt z zakresu urologii dziecięcej w roku 2019

W roku 2019 kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne bedzie funkcjonował tak jak w latach poprzednich. Wysokość kontraktu wystarcza na płynne funkcjonowanie przez prawie cały rok. Czas oczekiwania na zabiegi w trybie jednego dnia nie przekracza jednego miesiąca, natomiast na zabiegi połączone z pobytem (zwykle są to zabiegi spodziectwa) 3 miesięcy. 

... czytaj więcej
11-01-2018 10:23:00 Problemy z rejestracją/call center CENTERMEDu.

Okresowo otrzymuję od Państwa informacje o problemach z dodzwonieniem się do rejestracji/call center CENTERMED-u. Niestety takie sytuacje zdarzają się kilka dni w miesiącu.

... czytaj więcej
Kontakt
Telefon do rejestracji:

(12) 370-82-00


Adres CENTERMED Kraków

ul. Św. Łazarza 14, Kraków

Przyjmuje codziennie od 9 rano,
jedynie w poniedziałki od 16stej.

Czwartki to dni w całości przeznaczone
na leczenia operacyjne.
____________________________
Pacjentom z okolic Wieliczki, gdzie sam mieszkam, proponuję wizyty w Centrum Medycznym 

BIOTAMED, ul. Wincentego Pola 4a, Wieliczka

w poniedziałki od 08:00

telefon rejestracji:

12 307 03 44

 ___________________________

Jak do nas dojechać:

Urolog Dziecięcy dr Marek Górniak