Sklejenie warg sromowych jest częstą dolegliwością pierwszych lat życia, podobnie jak przyklejanie napletka u chłopców. Sytuacja ta jest pochodną „ciszy hormonalnej” – braku hormonów płciowych.
Sklejenie warg postępuje najczęściej od spoidła tylnego, czasem pozostawiając jedynie niewielki otworek dla odpływu moczu. Sytuacja tak może skutkować zarzucaniem moczu do pochwy i utrudniać higienę sromu skutkując skłonnością do zakażeń pęcherza moczowego. Czasem mocz, który zgromadził się w pochwie w trakcie mikcji wypływa stopniowo przez kolejne kilka minut prowadząc do permanentnego moczenia bielizny. Tutaj rozklejenie przynosi spektakularna poprawę z punktu widzenia pacjenta.
Niewielkie sklejenie jest bezobjawowe.
Leczenie
W niezbyt rozległym sklejeniu albo u osób chcących uniknąć działania chirurgicznego godna polecenia jest maść Ovestin wmasowana miejscowo 2xdziennie i jednocześnie delikatne rozciąganie zlepu (sromu) podczas codziennej higieny.
Skuteczniejsze jest postępowanie chirurgiczne, które nie jest niczym innych jak „siłowym” rozklejeniem w znieczuleniu miejscowym – trwa 15 sekund w pokoju zabiegowym w asyście rodziców jeśli sobie życzą. Rozdzielone powierzchnie przez kilka dni są powierzchownie uszkodzone, goją się i wykazują szczególną skłonność do ponownego sklejania. Większość dziewczynek nie sygnalizuje przy tym dolegliwości bólowych. Po zabiegu konieczna jest właściwa pielęgnacja, czyli rozchylanie ewentualnie natłuszczanie po kąpieli. Zdarza się, że przy braku prawidłowej opieki następuje ponowne sklejenie. W okresie pokwitania skłonność ta ustępuje.