Przepuklina pachwinowa to jeden z najczęstszych zabiegów chirugicznych wykonywanych u dzieci. CENTERMED jest idealnym miejscem do przeprowadzenia zabiegu hernioplastyki (plastyki przepukliny) jedno- lub obustronnej w trybie jednego dnia. Zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Co to jest przepuklina pachwinowa?
Przepuklina pachwinowa jest to przemieszczenie zawartości jamy brzusznej – jelit i sieci, czasem jajnika – poza jej obręb poprzez kanał pachwinowy (przepuklina wrodzona, skośna). Zawartość przepukliny pachwinowej otoczona jest workiem przepuklinowym, który jest uwypukleniem otrzewnej.
Najważniejszym zagrożeniem związanym z obecnością przepukliny jest jej uwięzgnięcie. Jest to sytuacja kiedy przemieszczone w obręb przepukliny jelita brzękną, nie dają się odprowadzić do brzucha, dochodzi do zaburzeń ukrwienia i martwicy jelit, a w konsekwencji zapalenia otrzewnej. Proces ten trwa kilka lub kilkanaście godzin i towarzyszą mu wyraźne objawy, z których najbardziej charakterystyczny jest nieodprowadzalny guz w pachwinie, regularne napadowe bóle brzucha, wymioty. Stan taki wymaga pilnego leczenia operacyjnego w ramach ostrego dyżuru.
Pomijając zagrożenie uwięzgnięciem, życie z przepukliną stwarza permanentny dyskomfort i utrudnia aktywność fizyczną. Przepuklina pachwinowa jest najczęstszą chorobą chirurgiczną wieku dziecięcego. Kilkakrotnie częściej dotyczy chłopców. Występuje częściej po stronie prawej. Jednak występowanie obustronne przepukliny jest na tyle częste u wcześniaków, że są zwolennicy profilaktycznego zabiegu obustronnego nawet gdy stwierdzamy przepuklinę tylko po jednej stronie. Jest to pogląd uzasadniony, szczególnie u dziewczynek, gdzie zabieg jest prostszy i pozbawiony powikłań. Zdarza się, że pomimo przetrwałego uchyłka pochwowego otrzewnej (który jest potencjalnym workiem przepuklinowym) nie dochodzi do rozwoju pełnoobjawowej przepukliny w wieku dziecięcym. Skośną, czyli wrodzoną przepuklinę pachwinową stwierdza się czasami nawet w wieku podeszłym.
Z punktu widzenia rodziców przepuklina pachwinowa jawi się jako zgrubienie, guz lub wałek w pachwinie, często sięgający do moszny. Ulega powiększeniu przy płaczu lub kaszlu. Okresowo może znikać. Przepuklinę można delikatnie wmasować w obręb jamy brzusznej. Uciskanie znajdujących się w niej jelit daje charakterystyczne wrażenie trzeszczenia czy bulgotania pod palcami spowodowane przemieszczaniem gazów jelitowych.
Właśnie to „trzeszczenie” oraz możliwość odprowadzenia przepukliny pozwalają ją różnicować z wodniakiem jądra i powrózka. W przypadku wodniaka zawartością jest płyn produkowany przez otrzewną. Postępowanie jest tu inne, szczególnie w pierwszym roku życia, kiedy większość wodniaków ulega zanikowi i nie wymaga operacji.
Przepuklina pachwinowa wymaga natomiast zawsze planowego leczenia operacyjnego. U najmłodszych niemowląt zabieg należy odroczyć, o ile to możliwe, do ukończenia 3 miesiąca życia. Przepuklina pachwinowa uwięzgła wymaga zabiegu operacyjnego w trybie pilnym w ramach ostrego dyżuru.
LECZENIE OPERACYJNE
PRZEPUKLINA PACHWINOWA, WODNIAK, WNĘTROSTWO – pod względem chirurgicznym są to bardzo podobne zabiegi. Jedynie wnętrostwo może być trudniejsze ze względu na niewystarczającą długość powrózka nasiennego. Zabiegi te trwają 15-30min i wykonywane są w znieczuleniu ogólnym najczęściej bez intubacji dotchawiczej, z dodatkowym znieczuleniem miejscowym, którego czas działania wynosi około 4-6 godzin. Okres wybudzania trwa do godziny, chwilę później można dziecko zabrać do domu komfortowym transportem (samochód), gdzie należy mu zapewnić opiekę osób bliskich przez 2 doby. Karmienie doustne można rozpocząć w 2-3 godziny po zabiegu od diety płynnej lekkostrawnej. Po znieczuleniu czasami u niektórych pacjentów mogą wystąpić wymioty, w wyjątkowych przypadkach wymagające nawet podania kroplówki. Leczenie przeciwbólowe ogranicza się do regularnego podawania w pierwszej dobie paracetamolu według zaleceń anestezjologa. Przez 3 dni dziecko powinno być w miarę możliwości unieruchomione, czyli przebywać w łóżeczku. W 5 dobie rodzice samodzielnie usuwają opatrunki. Do kontroli chirurgicznej pacjenci zgłaszają się po 6 tygodniach lub wcześniej w razie wątpliwości co do wyglądu rany.
W CENTERMEDzie procedura związana z zabiegami w trybie jednego dnia przebiega mniej więcej tak:
Przed zabiegiem
Zabiegi odbywają się najczęściej w czwartki po południu i we wtorki do południa. W poprzedzającym tygodniu rodzice powinni wykonać typowe badania przedzabiegowe – morfologię krwi i grupę krwi.
W dzień przed zabiegiem proszę rodziców o kontakt telefoniczny w godzinach popołudniowych celem uściślenia i potwierdzenia godziny zabiegu.
Dokumenty przedzabiegowe w paczce ZIP tutaj.
W dniu zabiegu
– rejestracja, przedłożenie skierowania (choć obecnie w większości przypadków mogę napisać skierowanie sam do siebie), wypełnienie i podpisanie zgód przedoperacyjnych (ankieta anestezjologiczna, zgoda chirurgiczna) – trwa ok. 15-30min
– spotkanie i badanie celem potwierdzenia rozpoznania i ewentualnego wyjaśniania wątpliwości związanych ze zgodą na leczenie chirurgiczne – ok. 5min. Czasem przepuklina pojawia się epizodycznie i może być trudna do uwidocznienia „na żadanie”. W tych sytuacja mile widziane jest posiadanie przez rodziców zdjęcia dokumentującego stronę, po której przepuklina występuje.
– spotkanie z anestezjologiem – omówienie problemów zdrowotnych danego pacjenta mogących wpływać na sposób znieczulenia, omówienie znieczulenia i okresu bezpośrednio po nim – ok. 5min
– następnie jeden z rodziców towarzyszy dziecku w drodze do i na sali operacyjnej. Dziecko jest usypiane drogą wziewną „w ramionach rodzica”. Wszelkie bolesne manipulacje – założenia wejścia dożylnego, znieczulenie miejscowe – wykonywane są później. Trwa to ok. 10min.
– dziecko znieczulone przebywa na sali operacyjnej w zależności od zabiegu 20 do 60min.
– dziecko zostaje przewiezione na salę wybudzeniową gdzie dołączają do niego rodzice.
– wybudzanie ze znieczulenia przebiega różnie. Niektóre dzieci przesypiają kilkadziesiąt minut i budzą się w dobrej formie i samopoczuciu, co najwyżej nieco ospałe. Większość dzieci, szczególnie małych, wybudza się szybko ale są jeszcze pod wpływem leków – splątane, w ograniczonym kontakcie, bardzo rozdrażnione, rozżalone. Jest to normalna sytuacja trwająca do 90min, która nie powinna budzić nadmiernego niepokoju rodziców, a w szczególności obaw, że dziecko coś boli.
– Po pełnym wybudzeniu, co trwa do 2 godzin, dziecko jest wypisywane do domu – może jechać w samochodzie osobowym, nawet w pozycji siedzącej w foteliku.
Po zabiegu
Większość dzieci wymaga podawania leków przeciwbólowych według zaleceń anestezjologa przez dobę po zabiegu (najczęściej jest to Paracetamol i Ibuprofen). Jedynie chorzy operowani obustronnie (przepukliny, wodniaki, wnętrostwo) mogą odczuwać dolegliwości dłużej. Jeśli dolegliwości znikły po zabiegu, a pojawiły się ponownie na przykład w 3 dobie to wymaga to kontroli chirurgicznej (infekcja rany).
Opatrunki rodzice usuwają samodzielnie w 5 dobie – większość ran jest szyta śródskórnie i nie wymaga usuwania szwów. Niewielkie zaczerwienienie, krwiak (siniak) i zgrubienie w okolicy rany są rzeczami normalnymi i ustępują czasami nawet dopiero na przestrzeni tygodni.
Informacje dla rodziców na temat przepukliny pachwinowej i wodniaka jądra na oficjalnej stronie Europejskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej dostępne tutaj.