Zabiegi

Tutaj znajdziecie Państwo garść informacji dotyczących procedury zabiegowej i przebiegu pooperacyjnego w CENTERMEDZIE.

Najważniejsze zalecenia przedzabiegowe w punktach:

1. Pacjent 6 godzin na czczo (nie je, nie pije)
2. Aktualna morfologia (z ostatnich 7 dni)
3. Oryginał oznaczenia grupy krwi
4. U chorych do endoskopii urologicznej lub otwartych zabiegów na pęcherzu i górnych drogach moczowych aktualny jałowy posiew moczu
5. Dotychczasowa dokumentacja medyczna
6. Skierowanie do Szpitala od lekarza POZ (dotyczy pacjentów operowanych na NFZ). Pacjentom, których kwalifikuję do zabiegu podczas wcześniejszej wizyty w CENTERMEDZIE sam wystawiam e-skierowanie
7. Jeśli termin ustalany był więcej niż 6  miesięcy wcześniej wskazana jest wizyta przed zabiegowa (około 14 dni ) celem oceny aktualnego stanu i przypomnienia jak zabieg ma wyglądać.

Nie ma potrzeby konsultowania ze mną wyników badań (morfologii ) mailowo przed zabiegiem. W razie wątpliwości należy zasięgnąć rady pediatry, wyjątkowo pisać do mnie.

Wszystkie zabiegi należy potwierdzić telefonicznie, SMS-owo lub mailowo dzień wcześniej do godziny 16stej. Właśnie w przeddzień zabiegu ustalam kolejność znieczuleń według wieku. Bez rzetelnego potwierdzenia rozpis może być „dziurawy”, prowadzić do straty czasu zespołu i niepotrzebnego głodzenia innych pacjentów.

Przed CENTERMEDEM znajduje się płatny parking. Zawsze można na niego wjechać, mówiąc, że jedzie się na zabieg. Niestety, ostatnio parking bywa niezwykle zatłoczony i fizycznie nie ma na nim miejsca, by  zostawić samochód na te 5 godzin pobytu. Rozwiązaniem może być pozostawienie samochodu na terenie płatnego parkingu Szpitala Klinicznego. Ten parking jest teraz zwykle pusty. Furtka oddzielająca teren CENTERMEDU/Pogotowia jest zawsze otwarta. Jest to jednak jakieś 200m do przejścia, których dziecko po zabiegu nie powinno pokonywać na własnych nogach.

W dniu zabiegu rodzice zgłaszają się z dzieckiem, które jest 6 godzin na czczo (nie je i nie pije).Ze względu na sytuację epidemiologiczną dziecku w czasie tych kilku godzin spędzonych na oddziale towarzyszy tylko jeden rodzic. Nie robimy już rutynowo testów na COVID. Niekiedy anestezjolog może poprosić o wykonanie testu – już u nas, przez naszą pielęgniarkę. Wynik jest za 10 min. Dodatni wynik dyskwalifikuje z zabiegu.

 Rodzice spotykają się z operatorem i anestezjologiem. Podpisują w trakcie rozmowy informacyjnej świadomą zgodę na zabieg oraz zgodę anestezjologiczną.

Następnie jeden z rodziców towarzyszy dziecku na sali operacyjnej w pierwszej fazie znieczulenia. Wprowadzanie do znieczulenia u małych dzieci odbywa się zwykle drogą wziewną (przez maskę), u starszych drogą dożylną. Po zabiegu mały pacjent przenoszony jest na salę wybudzeniową, gdzie mogą znowu towarzyszyć mu rodzic. W pierwszej godzinie po znieczuleniu dziecko może być splątane, płakać, zachowywać się nieadekwatnie i nie dać się uspokoić. Nie są to objawy bólu pooperacyjnego lecz „trzeźwienie” z narkozy. Czas ten należy cierpliwie przetrzymać.

Po około godzinie  po znieczuleniu dziecko może się napić. Jeśli toleruje pojenie i nie wymiotuje może udać się do domu. Rodzice otrzymują kartę informacyjną z zabiegu wraz ze szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji, leków i dalszej kontroli chirurgicznej.

Oficjalny przedzabiegowy druczek informacyjny CENTERMEDU

Poniżej do pobrania używane do niedawna w  CENTERMEDZIE druki dokumentacji, które wypełniało się  przed zabiegiem. Można się z nimi zapoznać, by mieć świadomość co jest ważne. Wypełnianie ich nie ma jednak sensu, gdyż obecnie stosowany komputerowy system rejestracji na bieżąco generuje spersonalizowane druki o innym formacie.

Zgoda chirurgicznazgoda anestezjologicznaankieta epidemiologiczna,  oświadczenie o zrzeczeniu roszczeń dla zabiegów płatnych

W odnośniku wyciąg z cennika CENTERMED (w CENTERMED może być bardziej aktualna wersja). Zasady finansowania świadczeń refundowanych opisane tutaj.

Zabieg chirurgiczny jest skomplikowanym logistycznie przedsięwzięciem. Koszty jego organizacji poza placówką medyczną która wyposaża, zaopatruje i serwisuje blok operacyjny ponoszą osoby bezpośrednio zaangażowane – 2 lub 3 lekarzy oraz 2-3 pielęgniarki – wszystko osoby z wyższym wykształceniem. Dla przykładu w Szpitalu Żeromskiego w rozliczeniach wewnątrzszpitalnych godzina pracy bloku operacyjnego wyceniana jest na 1800 PLN – bez wynagrodzeń lekarzy. W związku z tym oczekuję odpowiedzialnego podejścia rodziców do terminu zabiegu – o rezygnacji z powodu np. infekcji lub innych należy informować możliwie najwcześniej. Zawsze proszę o kontakt w dniu poprzedzającym zabieg – jest to z jednej strony potwierdzenie, z drugiej moment kiedy uściślamy godzinę zabiegu, co nie jest bez znaczenia, bo pacjenci muszą być 6 godzin na czczo. Zabiegi niepotwierdzone do godziny 15:00 dnia poprzedzającego automatycznie uważam za odwołane z adnotacją w dokumentacji.